Projekt społeczny

Czyste myślenie dla nowego jutra 

Zespół: Związek Młodzieży Wiejskiej

Misja projektu
"W czasie, w którym odbywał się IDEATHON w mediach zaczęło być głośno o OZE, szczególnie o farmach wiatrowych. Popularność zyskały cytaty „kury przestaną znosić jaja” czy też „krowy przestaną dawac mleko”. Zaczęły one być nieironicznie powielane i powtarzane przez co wiele osób bez żadnych sprawdzonych dowodów wierzyło w te informacje. Chcieliśmy bliżej przyjrzeć się tematowi i dołożyć swoją cegiełkę do odnalezienia prawdy w tym obszernym i burzliwym temacie jakim jest – OZE. Misją naszego projektu było więc zmniejszenie poziomu dezinformacji w zakresie odnawialnych źródeł energii szczególnie wśród mieszkańców obszarów wiejskich w różnym przedziale wiekowym. Chcieliśmy przedstawić różne fake-newsy oraz skonfronotwać je z rzeczywistością."

Tak o projekcie mówią jego twórcy i twórczynie:

Projekt "Czyste myślenie dla nowego jutra" miał na celu walkę z wszechogarniającą dezinformacją na temat OZE, a w szczególności farm wiatrowych na terenach województwa małopolskiego, łódzkiego oraz świętokrzyskiego”
Zespół Związek Młodzieży Wiejskiej

Największy sukces

Największym sukcesem projektu było skuteczne docieranie do mieszkańców wsi oraz zmniejszenie wpływu dezinformacji na ich środowisko. Dzięki starannym działaniom projektowym udało się dostarczyć lokalnej społeczności rzetelną i potrzebną wiedzę. Ten projekt nie tylko przyczynił się do poprawy jakości życia mieszkańców wsi, ale również wzmocnił więzi społeczne i zaufanie do dostarczanych informacji, stanowiąc wzór, jak skutecznie przeciwdziałać dezinformacji w lokalnych społecznościach.

Co dokładnie się wydarzyło

Kampania informacyjna 

Swoje działania zespół rozpoczął od przygotowania kampanii informacyjnej mającej na celu przygotowanie spotów promujących krytyczne myślenie oraz demaskujących popularne mity wokół odnawialnych źródeł energii.
17 190
zasięgu na TikToku
10 726
zasięgu na Instagramie
6000+
obserwujących na facebooku 
2 540
przejechanych kilometrów 

Spotkania lokalne

Następnym etapem projektu było przeprowadzenie szeregu spotkań lokalnych w małych miejscowościach i wsiach w województwach objętych projektem. Każde ze spotkań było inne. Zespół zaplanował je w taki sposób, żeby ktoś kto był na pierwszym spotkaniu mógł udać się również na drugie i trzecie nie czując przy tym znudzenia treścią czy też uczucia powtarzalności informacji. Każde z nich oferowało jednak stały temat przewodni czyli prelekcje oraz warsztaty dotyczące zwalczania dezinformacji wokół OZE.

24
ekspertek i ekspertów
3
spotkania lokalne
10+
godzin prelekcji i warsztatów
100+
osób zaangażowanych

Fundacja ważne sprawy

KRS 0000826435
NIP 6852339672
REGON 385541134
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram