Ryszard Petru

Ekonomista. Pracował w ministerstwie finansów, Banku Światowym, bankach komercyjnych i w konsultingu.  Założyciel partii Nowoczesna, były poseł na Sejm RP. Obecnie przedsiębiorca.

„Wiesz już, że to fejk” – Zaczynamy kampanię informacyjną!

Po Ideathonie i szkoleniu w Lublinie ruszamy z kampanią informacyjną – to nasza reakcja na najnowsze raporty opisujące skalę dezinformacji w przestrzeni publicznej. Przygotowaliśmy bazę wiedzy o fake newsach i quiz pozwalający sprawdzić, jak dobrym fact-checkerem jesteś.

Wiesz już, że to fejk – ruszamy z kampanią

Jak raportuje Fundacja DigitalPoland w badaniu „Dezinformacja oczami polaków” aż 86% badanych spotkało się z określeniem „fake news”. Po podaniu definicji dezinformacji jako dystrybucji fałszywych treści z intencją osiągnięcia konkretnego celu aż 81% badanych stwierdziło, że miało z nią styczność.

W ramach projektu Sprawdzam to 2.0 ruszamy właśnie z kampanią informacyjna, mającą na celu zwiększenie świadomości młodych odbiorców w obszarze dezinformacji w przestrzeni publicznej.

51,6% Polek i Polaków ufa temu, co widzi w internecie
– donosi NASK w swoim raporcie „Bezpieczne wybory” z 2019 roku

To szczególnie niepokojące dane wobec błyskawicznego rozwoju technologii opartych na sztucznej inteligencji. Przykładem niebezpiecznego wykorzystania AI są grafiki wygenerowane przez brytyjskiego dziennikarza Elliota Higginsa przedstawiające aresztowanie byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. Choć są one nieprawdziwe, szybko zaczęły krążyć po internecie i wprowadzać w błąd opinię publiczną.

Pojawienie się tych grafik internecie pokryło się w czasie z doniesieniami o planowanym postawieniu w stan oskarżenia byłego prezydenta USA. Początkiem kwietnia 2023 roku Trump napisał na Twitterze: „Kieruję się na Dolny Manhattan, do gmachu sądu. Wydaje się to takie SURREALNE — WOW, zamierzają mnie ARESZTOWAĆ. Nie mogę uwierzyć, że to się dzieje w Ameryce”.  – samo aresztowanie przebiegło jednak zupełnie inaczej niż „wyobrażała” je sobie sztuczna inteligencja. Obyło się bez przemocy, w asyście secret service. Jeszcze tego samego dnia, po usłyszeniu stawianych mu zarzutów, Donald Trump opuścił budynek sądu.

Czy rewolucja już trwa?

Choć wspomniane grafiki nie powstały by wprowadzić w błąd opinie publiczną, rozbudziły wyobraźnię zarówno przeciwników jak i zwolenników Trumpa. Siła rażenia tego „eksperymentu” ujawniła nowe niebezpieczeństwo.

Był to pierwszy tak wyrazisty przykład przenikania się fikcyjnej rzeczywistości będącej wytworem technologii opartej na AI ze sferą światowej polityki. Z pewnością należy traktować to jako zapowiedź nowego zjawiska, które może na stałe zmienić oblicze sposobu, w jaki myślimy o zagrożeniach związanych z dezinformacją.

Jak możemy reagować?

Niepokojące statystyki i widoczny wzrost zagrożenia dezinformacją stawia nasze pokolenie w obliczu wyzwania. Aby mu sprostać, musimy dbać o wzrost poziomu naszej świadomości i czujność w czasie konsumowania informacji znalezionych w przestrzeni publicznej.

Zgodnie z tymi założeniami przygotowaliśmy quiz pozwalający sprawdzić, jak dobrze radzimy sobie z rozpoznawaniem fałszywych informacji. W ramach naszej kampanii stworzyliśmy także bazę wiedzy o fake newsach. To zbiór opracowań podstawowych zagadnień, będących podstawą do rozwijania swoich kompetencji w tym zakresie.

Sprawdzam to 2.0

Wraz z publikacją na temat dezinformacji w lokalnych mediach są to efekty projektu Sprawdzam to 2.0 w ramach którego przeprowadziliśmy także czterodniowe szkolenie na temat fakt-checkingu dla młodych ludzi z trzech wschodnich województw – Podlaskiego, Lubelskiego i Podkarpackiego.

Prezentujemy także grafiki wygenerowane przez AI, które wzbudziły w ostatnim czasie duże zainteresowanie. Chcemy tym samym zwrócić uwagę na nowy etap, który zapoczątkowany został  niedawnym rozwojem i popularyzacją narzędzi opartych na sztucznej inteligencji. Hasło „wiesz już, że to fejk” jest zarówno ostrzeżeniem, jak i dowodem na to, że skutecznym narzędziem waliki z dezinformacją jest wiedza i świadomość.

To wyraz naszej wiary w to, że podnoszenie poziomu kompetencji młodych ludzi w tym zakresie może odwrócić niepokojące trendy, o których donoszą najnowsze badania.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Rafał Agnieszczak

Pionier polskiego biznesu internetowego i aktywny recenzent rynku technologicznego.

W 2001 roku (w wieku 21 lat) założył serwis społecznościowy Fotka, jedną z najpopularniejszych wówczas witryn w Polsce. W kolejnych latach stworzył kilka innych firm m.in. w branży ecommerce (usługi logistyczne pod marką Furgonetka oraz re-commerce odzieży Szafa.pl), fintech (usługi p2p-lending Finansowo.pl i faktoring Brutto.pl) oraz adtech (narzędzie do programatycznej sprzedaży reklam Tri-Table). Jest także założycielem Fundacji Startup School pomagającej młodym przedsiębiorcom tworzyć e-biznesy. W wolnych chwilach doradza startupom i wspiera w rozwoju ich założycieli.

Przed pęknięciem bańki internetowej pracował w Ahoj.pl, jednym z pierwszych polskich portali. Zwolennik “slow business” czyli budowania firm bez inwestorów, bez wyścigu szczurów, bez ciśnienia na wynik i bez marnotrawstwa. Swoimi przemyśleniami dzieli się na facebookowej stronie http://ragni.net.

Rafał Agnieszczak weźmie udział w dyskusji „Jak prowadzić biznes etycznie? Czy dla przedsiębiorstw liczy się tylko zysk?”

Elementarz fact-checkingu

Przygotowaliśmy dla Was 7 lekcji fact-checkingu, czyli umiejętności rozróżniania faktów od plotek i manipulacji. Nauczysz się, jak sprawdzić autora newsa, gdzie szukać wiarygodnych informacji, jak odróżnić opinie od faktów, jak interpretować nagłówki oraz jak sprawdzać źródła danych.

Lekcja 1 – Kto tworzy newsa? 👤

Kiedy jakiś news przyciągnie Twoją uwagę, w pierwszej kolejności sprawdź, kto jest jego autorem lub autorką.

By wprowadzić Cię w błąd, twórcy internetowi często tworzą fałszywe konta, które łatwo zweryfikować, sprawdzając:

 • obecność niebieskiej plakietki weryfikacji (w przypadku osób publicznych),
 • nazwę konta w medium społecznościowym (po @ lub w linku na Facebooku),
 • datę powstania konta,
 • liczbę obserwatorów,
 • częstotliwość postowania.

Jeśli konto okaże się prawdziwe, warto jeszcze sprawdzić opinie na temat tej osoby w Internecie – czy jest uznaną naukowczynią, rzetelnym dziennikarzem, zaufaną influencerką? Czy dba o jakość swojego contentu?

Lekcja 2 – Gdzie widzisz newsa? 👀

W Internecie jest masa portali plotkarskich, które są już znane ze swoich clickbaitów. W takich przypadkach mniej więcej wiemy, że ich newsy nie zawsze są wiarygodne.

Fake newsy są jednak publikowane także w mediach społecznościowych z których korzystasz na co dzień. Jak wynika ze statystyk, nie wszyscy użytkownicy potrafią je rozpoznawać.

Jeśli osoba, która publikuje informację, nie wzbudza Twoich wątpliwości lub przeciwnie – w ogóle nie możesz zweryfikować jej tożsamości – zastanów się, gdzie pojawił się sprawdzany przez Ciebie news.

Jeśli jest to:

 • portal plotkarski,
 • prywatny blog,
 • niezweryfikowane konto na medium społecznościowym,
 • lokalny serwis informacyjny,
 • inna strona, medium lub konto nie wzbudzające Twojego pełnego zaufania,

sprawdź tę informację w innym źródle – najlepiej, jeśli potwierdzisz ją w dwóch lub więcej różnych miejscach.

Taka metoda w socjologii nazywana jest triangulacją – jeśli osiągnięte wyniki są podobne, są one traktowane jako bardziej godne zaufania i obarczone mniejszym błędem.

Rzetelne informacje znajdziesz w miejscach takich jak:

 • Eurostat,
 • GUS,
 • na stronach rządowych,
 • w powszechnych serwisach informacyjnych, np. Onet.pl,
 • w publikacjach naukowych najlepszych uniwersytetów etc.

Lekcja 3 – Jaki charakter ma nasz news? 📰

Nie wszystkie informacje publikowane w Internecie mają nam przekazywać sprawdzoną, rzetelną wiedzę. Duża część contentu ma być rozrywką albo opinią twórcy – najważniejsze, to umieć je od siebie odróżnić.

Najważniejsza kwestia to odróżnienie opinii od faktów. Różnią się tym, że:

 • fakt można zweryfikować (np. „Prawo i Sprawiedliwość uzyskało większość głosów Polaków”), a opinii nie („500+ to wspaniały program”),
 • fakty można wyrazić bez emocjonalnych słów, a opinie zazwyczaj się na nich opierają,
 • wyrażenie opinii zazwyczaj
 • zaczyna się od sformułowań „moim zdaniem”, „według mnie”, „myślę, że”.

Warto też zwrócić uwagę na formę newsa. Jeśli jest to raport z badań albo artykuł naukowy, zazwyczaj jego celem jest przekazanie odbiorcom rzetelnej wiedzy (ale nie zwalnia nas to od krytycznej oceny!).

W przypadku shorta na YouTube czy TikToka – platform rozrywkowych – zawsze warto dodatkowo sprawdzić, czy nie jest to treść komediowa oraz czy autor podaje źródła swoich informacji.

Lekcja 4 – Co mówi nagłówek? ‼️

Wiadomo, że złapanie uwagi odbiorców to najtrudniejsze zadanie content creatorów. Mają na to kilka setnych sekundy, a więc trzeba wymyślić coś szalonego, co zatrzyma Cię na dłużej. Tylko czy tytuł zawsze zgadza się z treścią?

Wszyscy znamy clickbaity, i niemal każdy z nas dał się na nie złapać chociaż raz w życiu. Głośne, szokujące, emocjonujące hasło w nagłówku artykułu, tytule filmu czy opisie zdjęcia nie tylko zachęca do zapoznania się z materiałem, ale też samo w sobie przekazuje newsa – najczęściej w sposób błędny lub uogólniony.

Zanim udostępnisz głośny tytuł, zdenerwowany_a skomentujesz zdjęcie albo udostępnisz film znajomym, poświęć chwilę na zapoznanie się z resztą informacji. Przeczytaj artykuł, obejrzyj filmik, doczytaj opis. Sprawdź, czy treść nagłówka zgadza się z treścią newsa.

Jeśli nagłówek i treść informacji nie są w pełni zgodne, masz do czynienia z konkretnym rodzajem fake newsa: fałszywym połączeniem. Polega ono na wykorzystaniu nagłówka, zdjęcia lub podpisu niekompatybilnego z treścią przekazu. Wzbudza ciekawość, ale jest niezgodny z rzeczywistą wiadomością.

Lekcja 5 – A co ze zdjęciami, filmami, grafiką? 📸

Pół świata uwierzy w prosty fotomontaż, a odkręcić takiego fejka jest już znacznie, znacznie trudniej.

W erze nieograniczonego dostępu do narzędzi pozwalających nam na edycję zdjęć, filmów i grafik musisz być szczególnie wyczulony_a na newsy opierające się na takich materiałach. Chociaż nie zawsze możemy dokładnie to zweryfikować, należy pamiętać o kilku prostych sposobach:

 • sprawdzenie pochodzenie zdjęcia (opcja „wyszukiwanie obrazem” w przeglądarce Google pozwala sprawdzić, czy istniało w Internecie wcześniej)
 • upewnienie się, czy film nie jest przycięty / wyrwany z kontekstu (wyszukanie go w innym źródle),
 • sprawdzenie poprawności wykresu (jak dobrana jest jego skala, czy przedstawia wszystkie opcje, czy jest chronologiczny).

Lekcja 6 – Znasz źródło danych? 🔎

Nawet, jeśli osoba publikująca newsa nie wzbudza wątpliwości, miejsce jego opublikowania jest wiarygodne, sprawdziłeś_aś jego format, nagłówek zgadza się z treścią, a wykres jest poprawny – czy jesteś w stanie znaleźć źródło informacji, z którą się zapoznajesz?

To już właściwie zasada savour vivre w Internecie. Mówienie lub pisanie o faktach, wynikach badań, najnowszych liczbach, wymaga podania ich źródła. To nie tylko kwestia ochrony przed fake newsami, ale także szacunku dla praw autorskich osób lub podmiotów, które przygotowały raport, dokonały obliczeń, poinformowały świat o nowym wydarzeniu.

Pamiętaj przy tym, że nie wystarczy wskazać jakiegokolwiek źródła, by dane były wiarygodne – ciągle stosujemy zasadę ograniczonego zaufania.

Jeśli cokolwiek wzbudza twoje wątpliwości, sprawdź podane źródło pod kątem:

 • osoby autora / podmiotu,
 • daty publikacji,
 • obiektywizmu (np. przyjętej metodologii badań),
 • przedstawianych faktów, a nie opinii,
 • finansowania (kto za to zapłacił?).

Lekcja 7 – Jaki jest kontekst newsa? 🗣

Nikt nie lubi, gdy jego słowa są wyrywane z kontekstu. Bardzo łatwo w ten sposób zupełnie zmienić ich sens.

Ostatnią sprawą, nad którą warto się zastanowić przy odkrywaniu nowej informacji, jest jej kontekst. Czego dotyczy news? Czy to świeża sprawa, czy może wiadomo o niej coś więcej? Dlaczego ta osoba pisze na ten temat? Jaki jest jej punkt widzenia?

Na treść newsa mogą wpływać różne czynniki, np.:

 • autor może być zamieszany w opisywaną sprawę i bronić swojej perspektywy,
 • informacja może być opłacana przez podmiot, któremu zależy na promocji konkretnej informacji,
 • news może być jedynie ułamkiem całej historii,
 • raport może zakładać zbadanie tylko wybranej części zjawiska.

Podsumowanie

To już wszystkie lekcje, które dla Was przygotowaliśmy! Sprawdźcie koniecznie inne artykuły o fact-checkingu, które publikujemy w naszej bazie wiedzy o fake newsach.


Wszystkie treści publikowane w serwisie są udostępniane na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL), o ile nie jest to stwierdzone inaczej.


Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Jakub Kruszyński

Wiceprzewodniczący ds. Studenckich Zarządu Krajowego Niezależnego Zrzeszenia Studentów; Student piątego roku Prawa na Uniwersytecie Gdańskim. W Niezależnym Zrzeszeniu Studentów od 2019 roku – początkowo jako koordynator projektu i Sekretarz w NZS Uniwersytetu Gdańskiego, obecnie Wiceprzewodniczący ds. Studenckich w Zarządzie Krajowym NZS. Odpowiedzialny m.in. za monitorowanie przestrzegania praw studentów na uczelniach, wpływu sytuacji społeczno-ekonomicznej na studentów, działania na rzecz wsparcia zdrowia psychicznego młodzieży, edukację ekologiczną i społeczną oraz współpracę z białoruską opozycją studencką.

Daria Knapik

specjalistka z ponad 6-letnim doświadczeniem w branży. Buduje zespół zwracając uwagę na najwybitniejsze cechy poszczególnych osób i motywując je do doskonalenia swoich umiejętności.Według testu Gallupa jej główne talenty to aktywator, strateg, osiąganie, czar, indywidualizacja. Jest skupiona na skuteczności i osiąganiu, nie tracąc przy tym optymizmu i funu z pracy. Doświadczenie w branży public relations, performance marketingu i social media wykorzystuje w codziennej pracy z najbardziej wymagającymi klientami zespołu. Jej konikiem (i pasją!) jest branża fashion.

dr hab. Jacek Schindler

pracuje w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, Członek Ashoka, Innovators for the Public. Założyciel Stowarzyszenia Nowa Idea zrzeszonego w European Environmental Bureau. Autor publikacji z zakresu lokalnej partycypacji i aktywizacji, badania i interpretacji kultury, postwzrostu i ograniczania konsumpcji. Inicjator i współorganizator konferencji Pomiędzy wzrostem a katastrofą oraz Zespołu do Spraw Ochrony Klimatu przy Uniwersytecie Wrocławskim.

Dr hab. Jacek Schindler weźmie udział w dyskusji „Wymyślić świat na nowo: czy wzrost za wszelką cenę to już przeszłość?”.

Aleksandra Pospieszałowska-Skuza

nauczycielka języka angielskiego, egzaminator, edu-influencerka, działająca na TikToku pod nazwą a_ps89. Na codzień pracuje w liceum ogólnokształącym, gdzie od 9 lat stara się zarazić uczniom pasją do nauki angielskiego. Poprzez swoją działalność na TikToku chce pokazać pozytywne aspekty szkolnego życia, starając się przełamywać stereotypy o nauczycielach oraz skupiając na ważności budowania pozytywnych relacji nauczyciel-uczeń.

Aleksandra Pospieszałowska-Skuza weźmie udział w dyskusji „Wartości w polskiej szkole. Jakie postawy powinien kształtować system edukacji (i czy w ogóle powinien)?”

prof. dr hab. Marek Bryx

kierownik Katedry Miasta Innowacyjnego (dawniej – Katedra Inwestycji i Nieruchomości) Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie (wcześniej SGPiS) od 1999r. Profesor tytularny od 2007. Wybitny znawca polityki mieszkaniowej, rynku nieruchomości i metod finansowania inwestycji, w tym zwłaszcza mieszkaniowych. Autor książek i artykułów z tej tematyki, m.in. Rynek nieruchomości – system i finansowanie, Finansowanie inwestycji mieszkaniowych, a także z zakresu rewitalizacji i innowacji w miastach. Za swoje publikacje otrzymał 3 nagrody Ministra Budownictwa. W latach 2000 – 2012 kierownik serii wydawniczej Nieruchomości (Poltext). W latach 2001-2003 Prezes Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast, Wiceminister infrastruktury.

Prof. dr hab. Marek Bryx weźmie udział w dyskusji „Dom prawem czy towarem? O tym, jakiej polityki mieszkaniowej potrzebujemy.”