Fake news w prawdziwym życiu – przykłady

Autorka: 
Iga Karasińska

Fake newsy, czyli fałszywe informacje, stanowią poważne zagrożenie dla wolnych i demokratycznych społeczeństw. Mogą wprowadzać ludzi w błąd, kształtować nieprawdziwe przekonania i wpłynąć na podejmowanie złych decyzji. W dzisiejszych czasach, w których media społecznościowe i internet umożliwiają łatwe rozprzestrzenianie informacji, fake newsy są szczególnie niebezpieczne. Warto jednak sięgnąć do kilku przykładom fake newsów, które wywołały duże poruszenie w rzeczywistym życiu i zostawiły swój ślad na w historii na zawsze.

Pizzagate

Michael E. Miller/The Washington Post

W 2016 roku na portalu internetowym 4chan pojawił się wątek, który twierdził, że w pizzerii Comet Ping Pong w Waszyngtonie działa tajemniczy skandal z udziałem klasy politycznej USA, w którym angażowana jest sieć pedofili. Informacje te były całkowicie fałszywe i nie miały żadnych dowodów potwierdzających ich prawdziwość, ale szybko zaczęły rozprzestrzeniać się po internecie. W wyniku tego przekonanie o istnieniu takiego skandalu zaczęło być powszechne, a w grudniu 2016 roku jeden z ludzi, który uwierzył w te informacje, wszedł do Comet Ping Pong z karabinem i strzelał do drzwi, uszkadzając budynek. Czytaj więcej na:

https://www.nytimes.com/2016/12/05/business/media/comet-ping-pong-pizza-shooting-fake-news-consequences.html

Wiadomości o atakach terrorystycznych

Jamie Lorriman / Źródło

Wiele fake newsów dotyczy ataków terrorystycznych, które wywołują duże emocje i niepokój w społeczeństwie. Przykładem jest fałszywy tweet, który pojawił się po zamachu terrorystycznym w Londynie w 2017 roku. Tweet ten przedstawiał kobietę – muzułmankę, która zdawała się ignorować ofiary zamachu, a zamiast tego zajmowała się swoim telefonem. Okazało się jednak, że zdjęcie było zrobione przed zamachem, a kobieta dzwoniła na policję, żeby zgłosić incydent. Podobne fake newsy pojawiają się po innych atakach terrorystycznych i mogą prowadzić do napięć między różnymi grupami społecznymi. Więcej informacji:

https://www.standard.co.uk/news/world/russian-bot-account-claimed-muslim-woman-ignored-westminster-attack-victims-a3689751.html

Ranny Obama a akcje

Innym przykładem fake newsa, który miał realne konsekwencje, było fałszywe doniesienie o zamachu terrorystycznym w 2013 roku, które pojawiło się na stronie The Associated Press. W artykule stwierdzono, że w Białym Domu doszło do wybuchu i prezydent Obama został ranny. Informacja ta spowodowała natychmiastowy spadek wartości giełdowych, a akcje spółek giełdowych zanotowały duże straty.

Okazało się jednak, że informacja była fałszywa, a artykuł został opublikowany przez hakerów, którzy przejęli konto The Associated Press. W wyniku zamieszania, wartość rynków akcji szybko się odbiła, ale w ciągu kilku minut udało się ją odbudować. Czytaj więcej na:

https://www.washingtonpost.com/business/economy/market-quavers-after-fake-ap-tweet-says-obama-was-hurt-in-white-house-explosions/2013/04/23/d96d2dc6-ac4d-11e2-a8b9-2a63d75b5459_story.html

Podsumowanie

Fake newsy są zatem poważnym problemem, z którym boryka się współczesne społeczeństwo. To również zjawisko znamienne dla globalizacji. Przykłady fałszywych informacji są liczne, a sposoby ich rozprzestrzeniania są coraz bardziej zaawansowane. Należy mieć świadomość, że zwykli ludzie oraz błędne algorytmy mogą stać się twórcami i twórczyniami fałszywych informacji, które mogą mieć poważne konsekwencje.

W celu ochrony przed fake newsami warto stosować odpowiednie narzędzia, takie jak sprawdzanie źródeł informacji, weryfikowanie treści przed ich udostępnieniem czy korzystanie z rzetelnych źródeł informacji. Warto też zachować ostrożność i zdrowy rozsądek, nie wierząc we wszystko, co przeczytamy w internecie.

Pomimo trudności w zwalczaniu fake newsów, istnieją działania podejmowane przez media, społeczeństwo oraz rządy, aby ograniczyć ich wpływ i zwiększyć poziom świadomości wśród społeczeństwa. Wspólnie możemy przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się fake newsów i dbać o rzetelną informację.


Wszystkie treści publikowane w serwisie są udostępniane na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL), o ile nie jest to stwierdzone inaczej.


Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Zapisz się do newslettera!

Będziesz na bieżąco z ważnymi sprawami 💙 

Fundacja ważne sprawy

KRS 0000826435
NIP 6852339672
REGON 385541134
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram