O pierwszym, drugim i trzecim spotkaniu możecie dowiedzieć się więcej w poprzednich postach!
Czwarte spotkanie nextgenu miało na celu przyjrzenie się bliżej przykładom narzędzi zagranicznych polityk mieszkaniowych. Po dłuższej rozmowie naszych uczestników z ekspertką — socjolożką i analityczką rynku mieszkaniowego Hanną Milewską-Wilk — przyszedł czas pracy w grupach. W grupach przygotowane zostały prezentacje:
Autorzy pokazali wszystkim wyniki swojej pracy, które później przedyskutowaliśmy wspólnie z ekspertką pod kątem podobieństw, różnic i potencjału dla tych narzędzi w polskim kontekście. Choć dość wyraźnie zostało podkreślone, że warunki w Polsce i wymienionych miejscach są inne i żadnego rozwiązania nie da się skopiować 1:1, można mieć nadzieję, że wiedza z zajęć posłuży komuś za inspirację. Chociażby za inspirację do napisania felietonu!
Na piątym spotkaniu, dr arch. inż. Anna Tofiluk z Koła Zrównoważonej Architektury SARP Warszawa omówiła z nami standardy zrównoważonego budownictwa — na przykład to, jak oceniane są projekty do Nagrody Architektonicznej Prezydenta m.st. Warszawy. Porozmawialiśmy również o tym, jakich standardów oczekujemy od mieszkań jako młodzi ludzie. Dużą część naszego spotkania poświęciliśmy na zapoznanie się z dobrymi praktykami na przykładach warszawskich inwestycji. Bo jakie właściwie budynki w Warszawie są zbudowane w ekologiczny sposób, lub które ich aspekty są godne pochwały?
Na szóste spotkanie cyklu zaprosiliśmy uczestników na wyjątkowe spotkanie w formule Żywej Biblioteki. Nasi eksperci i ekspertki:
byli „żywymi książkami”, które można było „wypożyczyć” do rozmowy. Dzięki temu uczestnicy wraz z nimi mogli porozmawiać w małych grupach i spojrzeć na mieszkalnictwo z perspektywy lokatorów, deweloperów, organizacji społecznych, agentów rynku nieruchomości czy TBS-ów, z zaznaczeniem, że każda grupa prowadziła swoją własną rozmowę, zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, bez ram i nakierowywania na temat. Zdjęcia z Żywej Biblioteki możecie zobaczyć w naszej poprzedniej aktualności na ten temat.
Spotkanie siódme poświęcone było przemyśleniom z zaplanowanych od początku merytorycznych zajęć. W grupach tematycznych uczestnicy podsumowali i omówili poprzednie spotkania oraz wymieniali najciekawsze dla nich wątki.
Z kolei ósme spotkanie było przygotowawcze do ważnego zadania, które czeka naszych nextgenowców. Jest nim napisanie felietonu lub innego tekstu z ich przemyśleniami, opiniami, rekomendacjami… nie mogłoby to się wydarzyć bez eksoerckiej pomocy. Prowadząca, Justyna Drath — publicystka oraz polonistka — po teoretycznym wstępie do felietonu i publicystycznych tekstów, omówiła jakie elementy warto przemyśleć, by napisać dobry tekst. Na tej podstawie, wspólnie przeanalizowaliśmy przykładowe felietony doświadczonych publicystów oraz mogliśmy przedyskutować pomysły na własne teksty, które zostaną stworzone w ramach nextgen. Będzie pisane!
Na dziewiątym spotkaniu, po wspólnej ewaluacji różnych elementów cyklu z uczestnikami przeszliśmy do warsztatu artystycznego. Krystian Furman jako fotograf oraz dr arch. inż. Małgorzata Mader jako architektka przybliżyli uczestnikom swoje zainteresowanie mieszkalnictwem i ideę kooperatywów mieszkaniowych, a następnie przeszli do warsztatu. Uczestnicy z ich pomocą stworzyli kolaże z materiałów nadesłanych przez nich samych oraz internautów podczas image session (na wzór zbierania inspiracji do projektowania domu), ale też z gazet architektonicznych, wizualizacji deweloperskich itp. Powstały dwie zbiorcze prace — pokazują one, co jest ważne dla nas, młodych ludzi, i konkretnie co jest ważne dla naszych uczestników, jeśli chodzi o przyszłość mieszkalnictwa i ich własną przyszłość. Wymagały one współpracy, wspólnej wizji i artystycznego zmysłu — brawo!
Choć cykl oryginalnie miał zakończyć się panelem już na tym etapie, stwierdziliśmy, że mamy jeszcze trochę pomysłów. Na dziesiąte, dodatkowe spotkanie, zaprosiliśmy adw. Beatę Siemieniako oraz Maję Kudłę z WSL im. Jolanty Brzeskiej. Pod lupę wzięliśmy prawa lokatorskie — nie tylko w teorii i, w praktyce, lecz także z konkretnymi pomysłami na to, co można robić, by o te prawa walczyć. Wychodząc z zajęć wiemy już, gdzie szukać zapisów prawnych o mieszkaniach i lokatorach, wiemy, jakie w Warszawie są warunki do otrzymania lokalu komunalnego oraz wiemy, jak można zaplanować kampanię do Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej. Porozmawialiśmy też o bieżącej sytuacji w Polsce i w Warszawie, chociażby na przykładzie Osiedla Przyjaźń.
Serdecznie dziękujemy wszystkim ekspertkom i ekspertom z całego cyklu oraz równie serdecznie dziękujemy partnerom: Urzędowi Miasta Warszawa, ZODIAKOWI Warszawskiemu Pawilonowi Architektury oraz Warszawskiemu Instytutowi Bankowości!
Panel w najbliższy poniedziałek, 20 stycznia o 17 w Warszawie, będzie zwieńczeniem całego cyklu. Więcej o nim możecie przeczytać tutaj. Zachęcamy do przyjścia — wystarczy wypełnić formularz! Do zobaczenia.
Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską i wspierany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawa, ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury oraz Warszawski Instytut Bankowości.