Jak młodzi ludzie uczyli o fake newsach swoje lokalne społeczności?

Autorka: 
Iga Karasińska

Za nami cykl 30 warsztatów lokalnych w ramach projektu Sprawdzam to! 2.0!

Młodzi liderzy i liderki z regionów Podlasia, Podkarpacia i Lubelskiego przeprowadzali w okresie od stycznia do kwietnia niezwykle owocne i inspirujące warsztaty, poświęcone tematyce fake newsów i dezinformacji. 30 zaangażowanych osób uczestniczących miało możliwość zorganizowania 30 warsztatów dla swoich lokalnych społeczności prowadzonych przez ekspertów z dziedziny analizy danych, fact-checkingu i tworzenia artykułów fact-checkingowych.

Warsztaty stanowiły niezwykłą okazję do zgłębienia wiedzy na temat fake newsów, które stanowią coraz większe wyzwanie dla społeczeństwa. Młodzi liderzy i liderki, reprezentujący różnorodne lokalne społeczności, mieli możliwość zdobycia praktycznych umiejętności przeprowadzania warsztatów. Podczas warsztatów pokazywali różne techniki fact-checkingu i narzędzia służące analizie danych. Jednym z kluczowych elementów szkolenia było uczenie się technik fact-checkingu. Osoby uczestniczące miały okazję nauczać, jak dokładnie sprawdzać informacje, weryfikować źródła, analizować dane i przekonywująco prezentować wyniki swojej pracy. Prawidłowe rozpoznawanie fake newsów i dezinformacji stanowi niezwykle istotną umiejętność w dzisiejszym cyfrowym świecie, gdzie informacje są łatwo dostępne, ale nie zawsze wiarygodne.

Rzetelne informacje i dobrze wyedukowane społeczeństwo to klucz sukcesu

Warsztaty nie tylko zwiększyły świadomość wszystkich na temat fake newsów, ale także pomogły zrozumieć, jak wpływają one na lokalne społeczności i jakie są konsekwencje szerzenia dezinformacji. Młodzi liderzy i liderki wykorzystali zdobytą wiedzę, aby samodzielnie pokazać monitoring lokalnych mediów i reagować na fałszywe informacje, które mogą wpływać na ich społeczności. Byli zachęcani do podejmowania działań, które przeciwdziałają dezinformacji i promują rzetelność informacji.

Po zakończeniu cyklu warsztatów, młodzi liderzy i liderki zostali zachęceni do podjęcia działań w swoich lokalnych społecznościach, jak również sami zachęcali członków i członkinie swoich lokalnych społeczeństw. Mają teraz narzędzia i wiedzę, aby podejść do walki z dezinformacją z determinacją i skutecznością. Ich celem jest promowanie rzetelnych informacji, edukowanie społeczności i budowanie odporności na fake newsy.

Stworzyli również publikację!

Wśród artykułów w naszej publikacji znajdują się tematy związane z lokalnymi sprawami, lokalną i ponadlokalną polityką. Każdy artykuł jest napisany w przystępny sposób, aby zapewnić łatwe zrozumienie nawet dla osób niezaznajomionych z tematyką fact-checkingu.

Wierzymy, że tylko poprzez dostęp do rzetelnych informacji i edukację możemy skutecznie zwalczać fake newsy i dezinformację. Nasza publikacja to krok w kierunku budowania lepiej poinformowanego społeczeństwa lokalnego, które jest odporniejsze na wpływ dezinformacji i podejmuje decyzje na podstawie faktów.

Publikacja fact-checkingowa to rezultat współpracy Liderek i Liderów z osobami eksperckimi w dziedzinie analizy mediów i weryfikacji informacji.

Koordynatorka projektu: Iga Karasińska

kontakt: iga@waznesprawy.org


Wszystkie treści publikowane w serwisie są udostępniane na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL), o ile nie jest to stwierdzone inaczej.


Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Zapisz się do newslettera!

Będziesz na bieżąco z ważnymi sprawami 💙 

Fundacja ważne sprawy

KRS 0000826435
NIP 6852339672
REGON 385541134
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram