Jak przeprowadziliśmy szkolenie o weryfikacji informacji

W dniach 16-19 grudnia 2021 roku w Lublinie odbyło się szkolenie dla 30 młodych liderów i liderek z Podlasia, Lubelskiego i Podkarpacia. Wydarzenie to było nie tylko okazją do zdobycia nowych umiejętności, ale także do nawiązania kontaktów i wymiany doświadczeń z innymi zaangażowanymi w swoich społecznościach.

O czym rozmawialiśmy

Szkolenie składało się z 10 różnorodnych warsztatów prowadzonych przez ekspertów i ekspertki z zakresu analizy danych, fact-checkingu, fake newsów i tworzenia artykułów fact-checkingowych. Tematyka warsztatów obejmowała m.in. techniki fact-checkingu, narzędzia do weryfikacji informacji, sposoby analizy danych, w tym metodologię badania trendów i nadawania wartości poszczególnym źródłom informacji.

Panel ekspercki

Uczestnicy mieli również okazję zadawać pytania osobom eksperckim podczas panelu „Pomiędzy informacją a dezinformacją. Jak radzić sobie z fake newsami w naszej codzienności?”, który odbył się ostatniego dnia szkolenia. W panelu wzięli udział dr hab. Agnieszka Demczuk z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Aleksandra Wrona ze Stowarzyszenia Pravda oraz Mateusz Zadroga z Redakcji Fakenews.pl. Panel prowadziła Iga Karasińska z Fundacji ważne sprawy.

Podczas panelu omawiane były różne aspekty związane z fake newsami, w tym mechanizmy, dzięki którym takie informacje zyskują popularność w internecie. Eksperci i ekspertki zwracali uwagę na to, że fake newsy nie zawsze są oczywiste i łatwe do wykrycia. Często wykorzystują one chwytliwe nagłówki i grafiki, które przyciągają uwagę czytelników i przyciągają ich do kliknięcia w artykuł.

Podkreślano również, że fake newsy mogą mieć poważne konsekwencje dla ludzi i społeczeństwa jako całości. Wspominali o przypadkach, gdy fałszywe informacje prowadziły do rozpowszechniania dezinformacji, zwiększenia napięcia społecznego czy nawet do wprowadzenia w błąd opinii publicznej na temat wydarzeń politycznych czy społecznych.

Podczas panelu dyskutowano także o sposobach, w jakie można się bronić przed fake newsami. Najważniejsze jest krytyczne podejście do informacji, której się czyta. Należy zawsze sprawdzać źródło informacji oraz poszukiwać informacji uznawanych za wiarygodne i rzetelne.

Szkolenie dla liderów społeczności z Podlasia, Lubelskiego i Podkarpacia było naprawdę doskonałą okazją do zdobycia wiedzy i umiejętności potrzebnych do walki z fake newsami i dezinformacją. Uczestnicy i uczestniczki mieli okazję poznać najlepszych ekspertów w dziedzinie fact-checkingu i fake newsów oraz nauczyć się skutecznych metod radzenia sobie z fałszywymi informacjami. Szkolenie pozwoliło na zdobycie niezbędnej wiedzy i umiejętności potrzebnych do rozwoju lokalnych społeczności oraz ochrony przed wpływem dezinformacji i fake newsów.

Koordynatorka projektu: Iga Karasińska
kontakt: iga@waznesprawy.org


Wszystkie treści publikowane w serwisie są udostępniane na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL), o ile nie jest to stwierdzone inaczej.


Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o naszych nowych projektach i działaniach!