Lepiej zrozumieć rynek mieszkaniowy

Weź udział w pierwszym takim kursie w Polsce, który łączy wiedzę akademicką z edukacją pozaformalną! Semestralny cykl spotkań i warsztatów o rynku mieszkaniowym z najlepszymi ekspert(k)ami.
Rekrutacja właśnie ruszyła i potrwa do 5 października!
weź udział i ucz się z nami
WSPIERAJĄ NAS
Akademicka jakość bez formalności. 
Czy kiedykolwiek będę mieć własne mieszkanie? Dlaczego ceny najmu rosną? Czy kiedyś przestaną? Poznaj fakty i mechanizmy rządzące rynkiem mieszkaniowym i dowiedz się, jak można na nie wpływać. Pomogą w tym spotkania z najlepszymi ekspert(k)ami w kraju.
Chcesz dowiedzieć się więcej?
Taki jest plan:
Zapraszamy na serię 10 spotkań offline poświęconych rynkowi mieszkaniowemu. Dołącz do grupy 30 młodych osób, które będą regularnie spotykać się z ekspert(k)ami — badaczami, profesjonalistkami, działaczami i decydentkami. To okazja by poznać, przemyśleć i przedyskutować temat, a potem nauczyć się o nim pisać.

Jeśli interesujesz się rynkiem i polityką mieszkaniową, jest to miejsce dla Ciebie. Wystarczy tylko zgłosić się do 5.10.2024.

Dla osób w wieku 18 - 30 lat

ZODIAK Warszawski Pawilon Architektury

październik 2024 - styczeń 2025

W każdy poniedziałek o 17:00

100% za darmo!

ZGŁOŚ SIĘ TERAZ
Semestr wyjątkowych spotkań edukacyjnych. Na celowniku — rynek mieszkaniowy.

Co tydzień spotkasz się z najlepszymi ekspert(k)ami w kraju.

Zobaczysz różne perspektywy
na rynek mieszkaniowy.

Porozmawiasz o istniejących i innowacyjnych rozwiązaniach.

Weźmiesz udział w warsztatach publicystycznych. 

Poznasz osoby o podobnych zainteresowaniach.

Zdobędziesz unijny certyfikat
Youthpass.

Program spotkań
Zobacz, w czym dokładnie weźmiesz udział.Spotkania odbędą się w godzinach 17:00 - 19:00 w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury.

1. Integracja: poznajmy się lepiej!

Przedstawimy się sobie i poznamy nasze założenia na temat rynku mieszkaniowego.

14 października

2. Polityka mieszkaniowa: jak jest dzisiaj?

Poznamy informacje na temat obecnego stanu mieszkalnictwa i polityk mieszkaniowych w Polsce.

21 października

3. Ekonomia: gospodarka a mieszkania

Sprawdzimy jakie są fakty, dane i mechanizmy ekonomiczno-gospodarcze.

28 października

4. Jak to robią inni: zagraniczne przykłady

Przyjrzymy się rozwiązaniom przetestowanym już przez inne kraje i społeczności.

4 listopada

5. Ekologia w mieszkalnictwie: budowanie na zielono

Sprawdzimy to: czy w mieszkalnictwie i architekturze też można mówić o ekologii?

18 listopada

6. Żywa biblioteka: bezpośrednio o mieszkaniach

Będzie okazja, by bezpośrednio porozmawiać z osobami zajmującymi się mieszkalnictwem na co dzień: badawczo, zawodowo, aktywistycznie.

25 listopada

7. Wasze rekomendacje, Wasze priorytety

Porozmawiamy o Waszych przemyśleniach i wnioskach z semestru.

2 grudnia

8. Warsztat publicystyczny - jak napisać dobry felieton?

Nauczymy Was przekazywać swoje opinie dalej, w formie tekstów publicystycznych.

9 grudnia

9. Spotkanie podsumowujące cykl

Porozmawiamy o tym, jak Wam się podobało i co wynieśliście z projektu.

16 grudnia

10. Spotkanie otwarte: panel ekspercki

Przedyskutujemy w szerszym gronie wraz z ekspertami pewien ważny temat dotyczący mieszkalnictwa. Więcej info wkrótce!

styczeń 2025

Najważniejsze tematy:

Mieszkaniowa rzeczywistość

Porozmawiamy o naszych założeniach i wyobrażeniach na temat rynku mieszkaniowego. Skonfrontujemy je potem z ekspercką wiedzą na temat obecnego stanu polityczno-ekonomicznego w Polsce i Unii Europejskiej. Chcemy tym sposobem nakreślić rzeczywistość najlepiej jak się da.

Rynek mieszkaniowy przyszłości

Dalszy blok spotkań uzupełni Twoją wiedzę o takie zagadnienia jak: zagraniczne polityki i rozwiązania oraz ekologia w mieszkalnictwie. Będzie to również wyjątkowa okazja na rozmowę z ekspertami, działaczkami, profesjonalistkami i decydentami w Żywej Bibliotece.

Warsztaty publicystyczne

Chcemy wyposażyć osoby uczestniczące w umiejętności przekazywania zdobytej wiedzy. Zorganizujemy warsztat publicystyczny pod okiem profesjonalistów.

Panel ekspercki

Na zakończenie zaplanowaliśmy coś wyjątkowego. Dyskusja panelowa ekspertów i ekspertek, w której też będziecie mogli wziąć udział. Ale więcej informacji o tym wydarzeniu zdradzimy wkrótce!
To jest dla nas ważne: dać wiedzę i głos osobom next gen.

O nas z nami

Wierzymy, że lepsze rozumienie rzeczywistości pozwala lepiej odnaleźć się w świecie. Perspektywa młodych ludzi jest cenna, a my sami powinniśmy mieć głos w dyskusji o naszej przyszłości.

Wspólnie przeciwko wyzwaniom

Rozwiązywanie problemów, o których rozmawiamy, wymaga współpracy i wzajemnego rozumienia indywidualnych potrzeb. Poznajmy się lepiej i pracujmy razem.

Koniec z chaosem

W przestrzeni publicznej, w sieci i w Sejmie nie brakuje przekrzykiwania się i niemerytorycznych opinii. Co gorsza, polityki wprowadzane są w niespójny i krótkowzroczny sposób. Stwórzmy alternatywną przestrzeń pełną pomysłów, świadomi tego, że skala problemu wymaga trwałych i przemyślanych rozwiązań.

Zrozumienie potrzeb młodych

Jako następne pokolenie wiele nas łączy, ale też wiele nas dzieli. To samo można powiedzieć o reszcie społeczeństwa. Wyjdźmy z bańki i porozmawiajmy ze sobą — z innymi młodymi, ale też i z osobami, które z różnych perspektyw działają na rzecz sprawy.
Dlaczego warto wziąć udział w nextgen?

Ucz się, także poza murami uniwersytetu

Nie musisz być na studiach, by chcieć rozmawiać o ważnych sprawach. Chcemy ułatwić dostęp do wiedzy i debaty wszystkim. Do tego kładziemy duży nacisk na warsztatowe metody edukacji pozaformalnej, które angażują i nie zanudzają. Nabyta przez Ciebie wiedza zostanie potwierdzona unijnym certyfikatem Youthpass.

Zdobądź rzetelną, zróżnicowaną wiedzę

Nie powielamy mitów. Informacje, które przekazujemy są zawsze ze sprawdzonych, wiarygodnych źródeł. Głęboko wierzymy, że kontekst jest ważny, dlatego współpracujemy z różnymi instytucjami i osobami eksperckimi, a opracowany sylabus zajęć jest pełen przydatnej i pogłębionej wiedzy.

Przedyskutuj temat z osobami, które znają się na rzeczy

Wykorzystujemy wiedzę i doświadczenie osób, które poświęcają się sprawie i na co dzień zajmują się mieszkalnictwem. Od strony teoretycznej i praktycznej, społecznej, akademickiej i biznesowej. Tworzymy przestrzeń, w której możesz z takimi osobami bezpośrednio porozmawiać i poznać ich perspektywę na świat.

Mieszkalnictwo dotyczy każdego z nas

Nie jest to temat, od którego można uciec — wszyscy mamy potrzebę dachu nad głową, bezpieczeństwa i stabilności. Choć nie każdy ma dokładnie te same rzeczy na myśli, uznajemy dom za wartość, którą podzielamy. Tym bardziej trzeba o niej rozmawiać.

Polityka dla obywateli, nie dla wybranych

Rozmowa o polityce nie może być domeną tylko wąskiej grupy społecznej. Skoro dotyczy wszystkich, wszystkie głosy powinny być wysłuchane. A żeby były wysłuchane, muszą wybrzmieć. Wyposażymy Cię w narzędzia i przestrzeń, dzięki którym dotrzesz do innych.
O sprawach młodych trzeba mówić z młodymi.
Mieszkalnictwo nie jest wyjątkiem. Stań się częścią zmiany — zabierz głos! Rekrutacja trwa do 5 października.
zgłoś się teraz
Reprezentujesz firmę lub instytucję? Skontaktuj się z nami mailowo i zostań partnerem projektu >
Ważne pytania, proste odpowiedzi
Tak, całkowicie! Projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i nie wymaga żadnych opłat ze strony osób uczestniczących.
Jeśli masz 18 do 30 lat i interesujesz się rynkiem mieszkaniowym i związanymi z tym zjawiskami społecznymi, jest to miejsce dla Ciebie!
Zajęcia odbywają się od 14 października do 16 grudnia, w każdy poniedziałek o godz. 17:00, w ZODIAKU Warszawskim Pawilonie Architektury, przy Pasażu Stefana Wiecheckiego „Wiecha” 4.

Ostatnie spotkanie podsumowujące odbędzie się w styczniu 2025 — dokładne data i miejsce zostaną podane bliżej terminu.
Jako uczestnik całego semestru masz możliwość wykorzystania 2 nieobecności!
Oprócz obecności i aktywnego uczestnictwa w zajęciach, każdy uczestnik, po przebyciu warsztatu pisania, ma za zadanie napisać felieton dotyczący zagadnień powiązanych tematycznie z semestrem. Twój felieton opublikujemy na naszej stronie — oczywiście jeśli wyrazisz na to zgodę.
Tak! Będziemy osobno informować o rejestracji na to wydarzenie i nie musisz być uczestnikiem całego semestru, żeby się na nim zjawić.
Rekrutację zamykamy 5 października 2024 roku, o północy.
Kontakt w sprawie projektu
Jeśli masz pytania, propozycję współpracy albo inną kwestię związaną z nextgen, napisz do Lidii, która koordynuje ten projekt.

Lidia Jędrzejak

project managerka
lidia@waznesprawy.org

Fundacja ważne sprawy

KRS 0000826435
NIP 6852339672
REGON 385541134
chevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram