O co chodzi w projekcie Sprawdzam to! 2.0?

Autorka: 
Iga Karasińska

Sprawdzam to! 2.0 to druga edycja naszego autorskiego projektu “Sprawdzam to! Fact-checking na Podkarpaciu” (więcej o projekcie na tej stronie).

Skąd taki temat?

NIE SPRAWDZAMY INFORMACJI

Co 5 młoda osoba w Polsce (22,1%) w ogóle nie weryfikuje docierających do niej informacji. Aż 19,5% ankietowanych ogranicza się do sprawdzenia informacji w jednym źródle. (Stowarzyszenia Demagog, “Problem fake news”)

WIERZYMY W TEORIE SPISKOWE

Polacy są bardzo skłonni do wiary w teorie, które nie wynikają z żadnych wiarygodnych danych. Na skokowy wzrost tego zjawiska mogła wpłynąć pandemia. Stwarza to realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia odbiorczyń i odbiorców, gdyż niejednokrotnie zasłyszane teorie oddziaływują w sposób namacalny na społeczeństwo. (YouGov-Cambridge Globalism Project)

I NIC SIĘ Z TYM NIE ROBI

Nie podejmuje się działań cyklicznych i jakościowych, mających na celu zwiększanie świadomości społeczeństwa w tym temacie.

CZAS DZIAŁAĆ! LOKALNIE.

Za szczególnie istotne uważamy trafianie do osób pochodzących z niewielkich miejscowości. Uważamy, że fact-checking jest najważniejszy na poziomie lokalnym, dotyczący lokalnych spraw i działalności lokalnych instytucji, ponieważ ich charakter sprawia, że są weryfikowane przez mniejszą liczbę osób i instytucji, niż te o charakterze krajowym. Ważne jest dla nas, by udostępnianie nierzetelnych treści było “niemodne”, a bieżący fact-checking był pożądanym zachowaniem społecznym zarówno w przestrzeni wirtualnej, jak i realnej.

Warto zatem uczyć weryfikacji informacji i podnosić świadomość na temat problemu zjawiska fake newsów. Chcemy budować społeczeństwo świadome i odporne na manipulacje, które ceni obiektywne i rzetelne źródła wiedzy, nie dając przyzwolenia na półprawdy. Dlatego przeprowadzamy projekt Sprawdzam to! 2.0. Tym projektem chcemy wyposażyć mieszkańców Podkarpacia, Lubelskiego i Podlasia w podstawowe kompetencje i narzędzia zapobiegające negatywnym zjawiskom informacyjnym.

JAK WYGLĄDA PROJEKT?

Szkolenie w Lublinie

W dniach 16 – 19 grudnia zaprosiliśmy 30 młodych i zaangażowanych liderów i liderek swoich lokalnych społeczności pochodzących z Podlasia, Lubelskiego i Podkarpacia do Lublina na 4 intensywne dni szkolenia. Osoby uczestniczące w wydarzeniu wzięły udział w 10 różnorodnych warsztatach prowadzonych przez ekspertów i ekspertki z zakresu analizy danych, fact-checkingu, fake newsów i tworzenia artykułów fact-checkingowych. Osoby uczestniczące miały również możliwość zadania pytań osobom eksperckim podczas panelu: „Pomiędzy informacją a dezinformacją. Jak radzić sobie z fake newsami w naszej codzienności?”, który odbył się razem z konferencją prasową ostatniego dnia szkolenia. W panelu udział wzięli dr hab. Agnieszka Demczuk (Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie) i Mateusz Zadroga (Redakcja [Fakenews.pl]). Panel prowadziła [Iga Karasińska ((ważne sprawy).

Warsztaty lokalne

Od stycznia do przełomu marca i kwietnia odbywał się szereg 30 warsztatów lokalnych we wszystkich trzech wschodnich województwach. Liderzy i liderki, wyposażeni w kompetencje i wiedzę w trakcie szkolenia w Lublinie, przekazywali dalej nowe umiejętności osobom z ich lokalnych społeczności. Każdy z warsztatów był zorganizowany w partnerstwie z jakąś instytucją edukacyjną, kulturalną lub medialną, dzięki temu osiągnęły one znaczny zasięg.

Publikacja

Szkolenie w Lublinie było również miejscem, gdzie uczyliśmy osoby uczestniczące weryfikacji informacji na poziomie lokalnym. Każdy i każda z nich stworzyli swój własny autorski artykuł, który sprawdza informacje pochodzące z ich lokalnych źródeł informacji. Oto wynik ich pracy, czyli publikacja weryfikacji lokalnych informacji: link do publikacji

Baza wiedzy

A to nie wszystko! Ostatnim, finalnym etapem projektu, jest kompleksowa baza wiedzy, zbierająca naszą wiedzę, umiejętności, know-how i doświadczenia w jednym miejscu. Właśnie z niej korzystacie! To solidna dawka wiedzy w przystępnej formie, każdy ma do niej dostęp. Gotów na wyzwania? Sprawdź swoją wiedzę na temat różnych rodzajów fake newsów i dezinformacji. Zobacz, czy zachowujesz ostrożność w sieci i unikasz fałszywych informacji! Przejdź przez naszą serię quizów: link do quizu.

Koordynatorka projektu: Iga Karasińska

kontakt: iga@waznesprawy.org


Wszystkie treści publikowane w serwisie są udostępniane na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa – użycie niekomercyjne – bez utworów zależnych 3.0 Polska (CC BY-NC-ND 3.0 PL), o ile nie jest to stwierdzone inaczej.

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG i Funduszy Norweskich w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Zapisz się do newslettera!

Będziesz na bieżąco z ważnymi sprawami 💙 

Fundacja ważne sprawy

KRS 0000826435
NIP 6852339672
REGON 385541134
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram