Koordynacja protestów w naszym kraju oraz za granicą, przekazywanie bieżących informacji i wiedzy, głównie poprzez social media, a także proponowane sposoby rozwiązania konfliktu (w tym zawiązana niedawno Rada Programowa Ogólnopolski Strajk Kobiet) w dostrzegalny sposób ożywiły szczególną rolę organizacji pozarządowych – kreowanie i wspieranie zmian społecznych – nie tylko lokalnych, ale ogólnopolskich.
W ciągu roku 2017 tylko 13% Polaków deklarowało osobisty udział w działaniu organizowanym przez organizacją pozarządową. Prawie połowa ankietowanych uznała, że zupełnie nie miała styczności z trzecim sektorem. Być może w tym roku, chociażby ze względu na obecne protesty, będziemy mogli zaobserwować zwiększenie tego odsetka.
W 2017 r. aż 70% organizacji zgłaszało problem ze znalezieniem osób, chcących bezinteresownie zaangażować się w ich działania. Jednocześnie tylko 5% (!) poszukiwało takich osób za pośrednictwem Internetu. Obecnie zauważamy ogromny wzrost aktywności organizacji w social mediach. Popularne stają się infografiki, daty i miejscowości w których odbywają się protesty publikowane są właściwie wyłącznie za pośrednictwem wydarzeń na Facebooku i InstaStory, które znika po 24 godzinach. Można mieć nadzieję, że ten obywatelski charakter wykorzystywania mediów społecznościowych stanowić będzie potrzebne wsparcie dla trzeciego sektora w Polsce.
Jeszcze w 2017 r. 3/4 Polaków kojarzyło organizacje pozarządowe ze zbieraniem pieniędzy na ważne cele i pomocą potrzebującym. 2/3 badanych wskazywało też opiekę nad zwierzętami i dbałość o ekologię
Tymczasem większość organizacji zajmuje się sportem, turystyką i rekreacją (35%). Drugim obszarem działalności NGO jest kultura (14%), a kolejnym – edukacja i wychowanie (13%). Jedynie 7% organizacji zajmuje się pomocą społeczną!
Aż 42% badanych twierdziło, że w organizacji pozarządowej można bardzo dobrze zarobić. Co drugi Polak stwierdził, że organizacje czerpią swoje środki finansowe ze zbiórek od zwykłych ludzi, a co trzeci – że z 1% podatku.
Z perspektywy fundacji chciałoby się nam powiedzieć, niestety – średni budżet NGO w Polsce to 28 tys. złotych ROCZNIE. Większość środków pochodzi z krajowych (39%) i zagranicznych (15%) środków publicznych, a kolejnym źródłem jest działalność odpłatna i gospodarcza organizacji (15%). Jeden procent podatku stanowi zaledwie 3% wszystkich środków finansowych trzeciego sektora. Większość organizacji dostrzega trudności w zdobywaniu funduszy.
