POLSKA SPADŁA W RANKINGU ODPORNOŚCI PAŃSTW NA COVID [INFOGRAFIKA]

Czy w Polsce jest jakoś gorzej?
Wirus nie odpuszcza i nie da się tego nie odczuwać. Jednak nie wszystkim doskwiera w równym stopniu, bo rozwój pandemii coraz bardziej różni się między krajami. Właśnie te różnice monitoruje amerykańska redakcja Bloomberg, a my w cyklu #świeżedane podsumowaliśmy dla Was najnowszą aktualizację ich raportu The Covid Resilience Ranking.
🔹 Czym jest ten raport i co uwzględnia
Monitorowane jest 10 czynników, na podstawie których krajom przyznawane są punkty. Im mniej punktów, tym kraj jest mniej odporny na epidemię. My jako Polska mamy teraz 43 punkty przekładające się na 50. pozycję – to jest historycznie mało. Państw w rankingu jest 53, a my jeszcze miesiąc temu byliśmy na 40. miejscu. Teraz za nami jest już tylko Brazylia, Czechy i Meksyk.
Dla kontrastu najlepiej radzi sobie Nowa Zelandia, która zebrała 78 punktów, ale nieźle jest też na przykład w Izraelu (71,4), a nie tak źle na przykład w Wietnamie (64,2), Stanach Zjednoczonych (59,9) czy Francji (55,3).
🔹 Za co można dostać punkty
Bloomberg uwzględnia dwie kategorie informacji. Po pierwsze są te bezpośrednio związane z zachorowaniami:
🧪 przypadki zachorowań na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatniego miesiąca (Polska ma 2. najgorszy wynik);
🧪 odsetek przypadków śmiertelnych w ciągu ostatniego miesiąca (Polska z wynikiem 1,6% ma 14. miejsce licząc od najwyższego);
🧪 liczba przypadków śmiertelnych na milion mieszkańców od początku pandemii (13. miejsce, 1315 przypadków);
🧪 odsetek testów pozytywnych, według najnowszych dostępnych danych (Polska 29,8% i to najgorszy wynik w rankingu);
🧪 odsetek osób zaszczepionych w populacji (Polska z wynikiem 6,7% jest na dobrym, 14. miejscu).
Po drugie są czynniki mierzące jakość życia:
🔒 surowość lockdownu, czyli wpływ obostrzeń na codzienne życie mieszkańców. Im więcej ograniczeń, tym wyższa wartość wskaźnika. Polska ma obecnie 73 punkty i jest na 16. miejscu, a pierwsza Grecja ma ich 89. Najmniej obostrzeń jest w Nowej Zelandii (22 punkty);
🔒 mobilność mieszkańców względem czasu przed pandemią. Obecnie spadek mobilności w Polsce wynosi 20,7%;
🔒 Poza tym uwzględniany jest przewidywany wzrost gospodarczy, jakość opieki medycznej i indeks rozwoju (HDI).
▶️ Co to wszystko oznacza
Patrzymy na ranking, który jest przekrojowy, dobrze przemyślany i daje szerszy obraz niż porównywanie pojedynczych, wybranych wskaźników. Z perspektywy Polski pewnie wygodniej byłoby tego wszystkiego nie widzieć. Chociaż obowiązuje u nas ścisły lockdown, wypadamy gorzej nie tylko niż radzące sobie najlepiej kraje azjatyckie, czy kraje Europy Zachodniej, ale jesteśmy też zdecydowanie za Rumunią, Irakiem, Nigerią, Bangladeszem i Indiami.
⚠️ Zastrzeżenie: Jak zawsze w porównaniach międzynarodowych trzeba pamiętać o niedoskonałości pomiarów i różnych sposobach raportowania.