Naucz się weryfikować informacje i prowadzić warsztaty

Cztery dni warsztatów o fake newsach, analizie danych i weryfikacji wypowiedzi publicznych dla osób z Podkarpackiego, Lubelskiego i Podlaskiego.

Czego się spodziewać

Sprawdzam to! 2.0 to idealne miejsce, by nauczyć się odpowiedzialnej weryfikacji treści znalezionych w Internecie. W trakcie projektu będziemy rozmawiać o fake newsach, fact-checkingu i weryfikacji informacji. Przygotowaliśmy też profesjonalne warsztaty z ekspertami, podczas których zdobędziecie kompetencje z zakresu analizy danych. Ale to nie wszystko! Nauczycie się również jak prowadzić własne warsztaty, stworzycie publikację, a nawet będzie szansa, by wystąpić na konferencji prasowej.

Program

Lublin, hotel Arche

16-19 grudnia

Za darmo!

Pokrywamy wszystkie koszty

Czyli nocleg, wyżywienie, dojazd i duuużo kawy

30 osób

W wieku 18 - 30 lat

Piątek, 16 grudnia

Wprowadzenie

Po południu

Powitanie i wprowadzenie do projektu.

Integracja

Wieczorem

Poświęcimy dużo czasu, by dobrze się poznać. W trakcie tego bloku postaramy się również przyjrzeć temu jak wyglądają nasze media lokalne i kim są ich odbiorczynie i odbiorcy.

Sobota, 17 grudnia

Teoretycznie o fake newsach

Przed południem

Skupimy się na tym czym są fake newsy, skąd się wzięły, jakie są ich rodzaje i jak sobie z nimi radzić. Jest to jedyna tak teoretyczna i niewarsztatowa część całego spotkania.

Warsztat o wypowiedziach publicznych

Po południu

Zmierzymy się z wypowiedziami osób publicznych, które mogę wywoływać uzasadnioną konsternację. Odróżnienie faktu od opinii czasami jest niewiarygodnie skomplikowane, a tu nauczymy się to robić.

Teoria i praktyka analizy danych

Po południu

Czym jest analiza danych, gdzie szukać informacji do weryfikacji treści, które spotykamy na każdym kroku? Trochę teorii i masa praktyki budujących pewność w świecie dezinformacji.

Niedziela,
18 grudnia

W teorii o publikacji

Przed południem

Ustalimy założenia publikacji, którą będziemy tworzyć tego dnia. Bez obaw! Nie będzie to bardzo skomplikowane.

Przygotowanie publikacji

Przed południem

Zostaniecie prawdziwymi fact-checkerami, weryfikującymi lokalne informacje, które później zbierzemy we wspólnej publikacji.

O warsztatach lokalnych

Po południu

Porozmawiamy o tym, jak możemy podzielić się zdobytą wiedzą. Dostaniecie wszystko czego potrzeba, by przeprowadzić własne warsztaty o fact-checkingu.

Poniedziałek,
19 grudnia

Konferencja - przygotowanie merytoryczne

Przed południem

Przygotujemy konferencję prasową, w trakcie której podzielimy się efektami spotkania. Bez obaw, nie będzie to stresujące doświadczenie!

Konferencja prasowa

Przed południem

To, jak ostatecznie będzie wyglądać, ogłosimy już niedługo.

Jak wziąć udział?

Warunkiem udziału jest wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego, na podstawie którego wybierzemy uczestniczki i uczestników.

Do współpracy zaprosimy autorki i autorów najciekawszych zgłoszeń. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a informację o zakwalifikowaniu prześlemy mailowo. Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona.

Dlaczego warto

Wiemy jak cenny jest Wasz czas i nie będziemy go marnować. Zapewnimy zróżnicowany program, by spotkanie było maksymalnie wartościowe.

Networking

Poznacie młode osoby z województwa podkarpackiego, lubelskiego i podlaskiego, zajmujące się najróżniejszymi rzeczami, które są gotowe na rozmowę i zmienianie swojego najbliższego otoczenia.

Rozwój

Dzięki warsztatom teoretycznym i praktycznym rozwiniecie swoje kompetencje w zakresie weryfikacji informacji, dezinformacji, prowadzenia warsztatów, tworzenia publikacji i występowania publicznie.

Doświadczenie

Poszerzycie swoje spojrzenie na współczesne wyzwania związane z debatą publiczną w Polsce. Zyskacie inspirację i motywację do realizacji własnych działań.

Co mówią osoby uczestniczące

[smartslider3 slider=”2″]

To jeszcze nie wszystko!

Osoby uczestniczące w warsztatach przeprowadzą jednorazowy warsztat dla swojej lokalnej społeczności, podczas którego, kierując się scenariuszem wypracowanym w trakcie spotkania i z naszą pomocą, przekażą najważniejsze informacje i umiejętności dotyczące weryfikacji informacji. W ten sposób nauczymy fact-checkingu jeszcze więcej osób!

Dlaczego taki temat

Czyli o co właściwie chodzi z weryfikacją informacji?

Nie weryfikujemy informacji

Co 5 młoda osoba w Polsce (22,1%) w ogóle nie weryfikuje docierających do niej informacji. Aż 19,5% ankietowanych ogranicza się do sprawdzenia informacji w jednym źródle.
Stowarzyszenia Demagog, “Problem fake news”

Wierzymy w teorie spiskowe

Polacy są bardzo skłonni do wiary w teorie, które nie wynikają z żadnych wiarygodnych danych. Na skokowy wzrost tego zjawiska mogła wpłynąć pandemia. Stwarza to realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia odbiorczyń i odbiorców, gdyż niejednokrotnie zasłyszane teorie oddziaływują w sposób namacalny na społeczeństwo.
YouGov-Cambridge Globalism Project

I nic się z tym za bardzo nie robi

Dlatego potrzeba więcej cyklicznych i jakościowych działań, które będą angażować i zwiększać społeczną świadomość w tym temacie. My koncentrujemy się na województwach lubelskim, podkarpackim i podlaskim.

Zaczynamy lokalnie

Uważamy, że zwiększenie poziomu wiedzy dotyczącej weryfikacji informacji na poziomie lokalnym – dotyczącym lokalnych spraw i działalności lokalnych instytucji – to dobry początek i ważny krok, by każdy z nas mógł czuć się pewniej i bezpieczniej.

FAQ

Tak wyglądała poprzednia edycja projektu

20 młodych liderek i liderów z województwa podkarpackiego wzięło udział w dwóch szkoleniach, w ramach których rozwinęli swoje zdolności, wiedzę oraz narzędzia, które pomagają zwalczać dezinformację i identyfikować fake newsy. Prowadzili swoje warsztaty lokalne, zorganizowali konferencję prasową i stworzyli fact-checkingową publikację. A to nie wszystko! Powstał również kompleksowy edukurs, który uczy, jak sprawdzać informacje.

Zobacz efekty:

Poznaj nas

Misją Fundacji ważne sprawy jest zwiększenie poziomu debaty publicznej przez mówienie o istotnych zagadnieniach społecznych w przystępny i nowoczesny sposób. Działalność think-do-tanku opiera się na publikacji w Internecie kompleksowych opracowań, grafik i artykułów edukacyjnych opartych na wiarygodnych danych, tworzeniu narzędzi edukacyjnych, a także organizacji i współorganizacji projektów lokalnych, prowadzących do rzeczywistego rozwoju ich uczestników w obszarach gospodarki, polityki społecznej i edukacji.

Kontakt z koordynatorką projektu

Iga Karasińska
iga@waznesprawy.org

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.