Naucz się weryfikować informacje i prowadzić warsztaty
Cztery dni warsztatów o fake newsach, analizie danych i weryfikacji wypowiedzi publicznych dla osób z Podkarpackiego, Lubelskiego i Podlaskiego.

Czego się spodziewać
Sprawdzam to! 2.0 to idealne miejsce, by nauczyć się odpowiedzialnej weryfikacji treści znalezionych w Internecie. W trakcie projektu będziemy rozmawiać o fake newsach, fact-checkingu i weryfikacji informacji. Przygotowaliśmy też profesjonalne warsztaty z ekspertami, podczas których zdobędziecie kompetencje z zakresu analizy danych. Ale to nie wszystko! Nauczycie się również jak prowadzić własne warsztaty, stworzycie publikację, a nawet będzie szansa, by wystąpić na konferencji prasowej.
Program
Piątek, 16 grudnia
Integracja
Poświęcimy dużo czasu, by dobrze się poznać. W trakcie tego bloku postaramy się również przyjrzeć temu jak wyglądają nasze media lokalne i kim są ich odbiorczynie i odbiorcy.
Sobota, 17 grudnia
Teoretycznie o fake newsach
Skupimy się na tym czym są fake newsy, skąd się wzięły, jakie są ich rodzaje i jak sobie z nimi radzić. Jest to jedyna tak teoretyczna i niewarsztatowa część całego spotkania.
Warsztat o wypowiedziach publicznych
Zmierzymy się z wypowiedziami osób publicznych, które mogę wywoływać uzasadnioną konsternację. Odróżnienie faktu od opinii czasami jest niewiarygodnie skomplikowane, a tu nauczymy się to robić.
Teoria i praktyka analizy danych
Czym jest analiza danych, gdzie szukać informacji do weryfikacji treści, które spotykamy na każdym kroku? Trochę teorii i masa praktyki budujących pewność w świecie dezinformacji.
Niedziela,
18 grudnia
W teorii o publikacji
Ustalimy założenia publikacji, którą będziemy tworzyć tego dnia. Bez obaw! Nie będzie to bardzo skomplikowane.
Przygotowanie publikacji
Zostaniecie prawdziwymi fact-checkerami, weryfikującymi lokalne informacje, które później zbierzemy we wspólnej publikacji.
O warsztatach lokalnych
Porozmawiamy o tym, jak możemy podzielić się zdobytą wiedzą. Dostaniecie wszystko czego potrzeba, by przeprowadzić własne warsztaty o fact-checkingu.
Poniedziałek,
19 grudnia
Konferencja - przygotowanie merytoryczne
Przygotujemy konferencję prasową, w trakcie której podzielimy się efektami spotkania. Bez obaw, nie będzie to stresujące doświadczenie!
Jak wziąć udział?
Warunkiem udziału jest wypełnienie krótkiego formularza zgłoszeniowego, na podstawie którego wybierzemy uczestniczki i uczestników.
Do współpracy zaprosimy autorki i autorów najciekawszych zgłoszeń. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, a informację o zakwalifikowaniu prześlemy mailowo. Uwaga! Liczba miejsc jest ograniczona.
Dlaczego warto
Wiemy jak cenny jest Wasz czas i nie będziemy go marnować. Zapewnimy zróżnicowany program, by spotkanie było maksymalnie wartościowe.
Co mówią osoby uczestniczące
To jeszcze nie wszystko!
Osoby uczestniczące w warsztatach przeprowadzą jednorazowy warsztat dla swojej lokalnej społeczności, podczas którego, kierując się scenariuszem wypracowanym w trakcie spotkania i z naszą pomocą, przekażą najważniejsze informacje i umiejętności dotyczące weryfikacji informacji. W ten sposób nauczymy fact-checkingu jeszcze więcej osób!
Dlaczego taki temat
Czyli o co właściwie chodzi z weryfikacją informacji?
Nie weryfikujemy informacji
Co 5 młoda osoba w Polsce (22,1%) w ogóle nie weryfikuje docierających do niej informacji. Aż 19,5% ankietowanych ogranicza się do sprawdzenia informacji w jednym źródle.
Stowarzyszenia Demagog, “Problem fake news”
Wierzymy w teorie spiskowe
Polacy są bardzo skłonni do wiary w teorie, które nie wynikają z żadnych wiarygodnych danych. Na skokowy wzrost tego zjawiska mogła wpłynąć pandemia. Stwarza to realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia odbiorczyń i odbiorców, gdyż niejednokrotnie zasłyszane teorie oddziaływują w sposób namacalny na społeczeństwo.
YouGov-Cambridge Globalism Project
I nic się z tym za bardzo nie robi
Dlatego potrzeba więcej cyklicznych i jakościowych działań, które będą angażować i zwiększać społeczną świadomość w tym temacie. My koncentrujemy się na województwach lubelskim, podkarpackim i podlaskim.
Zaczynamy lokalnie
Uważamy, że zwiększenie poziomu wiedzy dotyczącej weryfikacji informacji na poziomie lokalnym – dotyczącym lokalnych spraw i działalności lokalnych instytucji – to dobry początek i ważny krok, by każdy z nas mógł czuć się pewniej i bezpieczniej.
FAQ
Tak wyglądała poprzednia edycja projektu
20 młodych liderek i liderów z województwa podkarpackiego wzięło udział w dwóch szkoleniach, w ramach których rozwinęli swoje zdolności, wiedzę oraz narzędzia, które pomagają zwalczać dezinformację i identyfikować fake newsy. Prowadzili swoje warsztaty lokalne, zorganizowali konferencję prasową i stworzyli fact-checkingową publikację. A to nie wszystko! Powstał również kompleksowy edukurs, który uczy, jak sprawdzać informacje.
Zobacz efekty:
Poznaj nas
Misją Fundacji ważne sprawy jest zwiększenie poziomu debaty publicznej przez mówienie o istotnych zagadnieniach społecznych w przystępny i nowoczesny sposób. Działalność think-do-tanku opiera się na publikacji w Internecie kompleksowych opracowań, grafik i artykułów edukacyjnych opartych na wiarygodnych danych, tworzeniu narzędzi edukacyjnych, a także organizacji i współorganizacji projektów lokalnych, prowadzących do rzeczywistego rozwoju ich uczestników w obszarach gospodarki, polityki społecznej i edukacji.