11 listopada w 11 miastach zorganizujemy rozmowy o Nas. To dobry dzień, by myśleć o Polsce i wspólnych sprawach.
Interesuje nas tu i teraz, ale też przyszłość naszych społeczności – kim jesteśmy, czego chcemy i co przed nami. Dlatego stworzymy przestrzeń, w której lokalne społeczności lepiej się poznają i usłyszą.
Zrobimy to wspólnie?
Zorganizuj swoje świętowanie!
Szukamy 11 osób z różnych miast, które staną się częścią wspólnych spraw. Aby wziąć udział w projekcie i zorganizować własne wydarzenie, wystarczy wypełnić formularz do 25 sierpnia i poczekać na wyniki rekrutacji do 26 sierpnia.
Najpierw zaprosimy Cię do Warszawy na szkolenie, na którym wspólnie opracujemy formułę i plan wydarzenia w Twoim mieście. Nauczysz się zarządzania projektem i profesjonalnego moderowania dyskusji!
Realizacja
Po szkoleniu otrzymasz od nas 3000 zł na realizację wydarzenia i pomoc Mentora, który wesprze Cię na każdym etapie projektu.
Wydarzenie
11 listopada w całej Polsce spotkamy się, żeby wspólnie świętować, rozmawiając. Twoje wydarzenie będziemy relacjonować w naszych social mediach!
Podsumowanie
Na koniec zaprosimy Cię ponownie do Warszawy, żeby podsumować całą akcję. Otrzymasz od nas międzynarodowy certyfikat potwierdzający umiejętności nabyte podczas projektu.
Misja: wspólne wartości
Sprawy bliskie i ważne
Wybory samorządowe nie powinny być jedynym momentem, w którym rozmawiamy o tym, co należy zmienić w naszym otoczeniu. Chcemy, aby o tym, co nas drażni, co uważamy, że można zrobić lepiej lub inaczej, rozmawiano częściej.
Integracja lokalnej społeczności
Chociaż mieszkamy obok siebie, często w ogóle się nie znamy. Niewiele o sobie wiemy, a zapewne żyjemy (dość) podobnymi życiami, tylko patrzymy na nie z innej perspektywy. Czas poznać się naprawdę.
Różnorodność
Bez względu na przynależność i poglądy, porozmawiajmy przy wspólnym stole.
Świętuj z nami, inaczej
Zgłoś się i zorganizuj wyjątkowe Święto Niepodległości w Twojej miejscowości!
Nasz sposób świętowania Niepodległości to rozmowa o realnych problemach najbliższego otoczenia. Zapraszając do rozmowy, dajemy możliwość wyrażenia tych opinii i podpowiadamy, jak można je przekuć w realne działania.
Budowanie wspólnoty
Poprzez organizację lokalnych wydarzeń, uczestnicy projektu mają szansę na budowanie silniejszych, bardziej zaangażowanych społeczności. Takie inicjatywy wzmacniają lokalne więzi i sprzyjają wspólnemu rozwiązywaniu problemów.
Edukacja obywatelska
Dajemy młodym ludziom narzędzia do efektywnej komunikacji i zarządzania projektami, które są kluczowe zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym. Edukacja przez działanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów uczenia się i rozwoju.
Promocja aktywności obywatelskiej
Zachęcamy do aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i politycznym, co jest fundamentem demokracji. Umożliwienie młodym liderom i liderkom organizacji wydarzeń, które skupiają się na lokalnych potrzebach, to inwestycja w przyszłość lokalnych społeczności oraz naszego kraju.
Dlaczego warto z nami współpracować
Ucz się przez doświadczenie
I zrób własny projekt.
Podzielimy się z Tobą naszą wiedzą o organizowaniu wydarzeń, promocji swoich działań, moderowaniu warsztatów oraz zarządzania grupą. Wierzymy, że najskuteczniej jest uczyć się w praktyce!
A na koniec, otrzymasz od nas międzynarodowy certyfikat YOUTHPASS, potwierdzający zdobyte przez Ciebie umiejętności.
3000 zł na działanie
A to dopiero początek.
Oferujemy Ci pełne wsparcie na każdym etapie projektu. Dostaniesz od nas nie tylko wiedzę, ale też środki finansowe oraz opiekę organizacyjną podczas przygotowań do Święta.
Mentoring rozwojowy
Z naszym Project Managerem.
Oprócz środków finansowych, otrzymasz od nas także indywidualne wsparcie Mentora – Patryka, menadżera z ponad 7 letnim doświadczeniem. Z Patrykiem będziesz mógł konsultować swoje działania oraz rozwój osobisty.
Wsparcie lokalnej społeczności
Chodzi nam o Twoje otoczenie.
Polska to nie tylko wielka polityka i ogólnokrajowe inwestycje – wręcz przeciwnie. To każdy z nas, nasze domy i lokalne społeczności. Warto o to dbać i o tym pamiętać (nie tylko od święta).
Świętowanie inaczej
Rozmawiajmy konstruktywnie o problemach.
Choć możemy rozumieć dobro Polski na różne sposoby, to wszyscy troszczymy się o wspólne sprawy – zwłaszcza te lokalne. Wierzymy, że to wspaniała okazja, by o tym porozmawiać. Święto Niepodległości powinno nas łączyć, a nie dzielić.
Ważne pytania, proste odpowiedzi
Tak, projekt finansowany jest ze środków Unii Europejskiej i nie wymaga żadnych opłat ze strony osób uczestniczących. Pokrywamy koszty transportu, zakwaterowania, wyżywienia i będziemy wspierać Liderów i Liderki podczas realizacji wydarzeń.
Do udziału w projekcie w roli Lidera / Liderki lokalnej zapraszamy osoby w wieku 18 - 30 lat, chcących zrealizować projekt w miejscowościach od 20 do 120 tys. mieszkańców, mające za sobą pierwsze doświadczenia w organizacji działań społecznych.
Szkolenia (5 - 8 września, 22 - 24 listopada) odbywają się w Warszawie. Lokalne spotkania Święta Niepodległości (11 listopada) odbywają się w miastach zgłoszonych przez zakwalifikowanych Liderów i Liderki.
Tak, udział w projekcie jest jednoznaczny ze zobowiązaniem się do obecności na obu szkoleniach oraz organizacji wydarzenia lokalnego w zgłoszonym mieście.
Liderzy i Liderki zobowiązują się do (1) udziału w szkoleniu przygotowawczym w dniach 5 - 8 września w Warszawie, (2) przygotowania i przeprowadzenia lokalnych spotkań Święta Niepodległości w zgłoszonej miejscowości, z udziałem min. 30 osób, (3) udziału w szkoleniu podsumowującym w dniach 22 - 24 listopada w Warszawie, (4) bieżącego kontaktu z organizatorem.
W ramach projektu otrzymasz od nas wiedzę na temat organizacji lokalnych wydarzeń, rozwiniesz umiejętność moderacji dyskusji, nauczysz się pracy z grupą metodą open space oraz world cafe, otrzymasz od nas proponowany scenariusz wydarzenia lokalnego, potrzebne wsparcie finansowe na logistyczną organizację wydarzenia (koszty związane z wynajmem sali, sprzętu, zapewnienia przerwy kawowej) oraz mentorskie wsparcie merytoryczne i komunikacyjne na każdym etapie przygotowań do lokalnego spotkania. Wsparcie obejmie także okres po 11 listopada, dając przestrzeń do ewaluacji procesu, podsumowania wniosków z dyskusji, uświadomienia efektów uczenia się oraz dalszego wykorzystania zdobytych zasobów i kompetencji.
Proces rekrutacji trwa od 12 do 25 sierpnia. Wyniki ogłosimy 26 sierpnia.
Kontakt w sprawie projektu
Jeśli masz pytania, propozycję współpracy albo inną kwestię związaną ze wspólnymi sprawami, napisz do Patryka, który koordynuje ten projekt.