Odróżniaj prawdę
od fałszu

Wiarygodność informacji zawsze była kluczowa, a dziś jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Dezinformacja to wyzwanie, z którym musimy sobie jakoś poradzić, dlatego pokazujemy jak sprawdzać źródła i podejmować świadome decyzje.

+5 000
osób korzystających z kursu
+200
osób uczestniczących w szkoleniach
+35
szkoleń i wydarzeń

Uczymy o weryfikacji informacji i jak walczyć z fake newsami.

📢 Pokazujemy jak odróżniać prawdziwe informacje od fałszywych, rozpoznawać manipulacje przekazem i różne fake newsy.

🛡 Tworzymy narzędzia do walki z dezinformacją i wspieramy w odpowiedzialnym i świadomym korzystaniu z informacji. Mamy też centrum wiedzy dla każdego, kto chce czuć się bezpieczniej korzystając z Internetu.

Dołącz do naszej społeczności i doceniaj rzetelne informacje. Bo krytyczne myślenie to ważna sprawa!

Szkolenia

Robimy projekty edukacyjne i zwalczające dezinformację na różnych poziomach. Lokalnie, regionalnie i ogólnopolsko. Zobacz co już osiągnęliśmy!

Wiedza

W prosty sposób piszemy o fake newsach, manipulacji przekazem i odpowiedzialnym korzystaniu z informacji. To dobre miejsce, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.

Quizy

Wyzwanie czeka! Sprawdź swoją wiedzę o fake newsach i dezinformacji. Zobacz, czy zachowujesz ostrożność w sieci i unikasz fałszywych informacji!

Baza wiedzy

Czyli rzeczy, które musisz wiedzieć, by nie dać się dezinformacji. Prezentujemy kompleksowe centrum wiedzy na temat fake newsów i fact-checkingu. Tutaj poznasz najpopularniejsze formy manipulacji przekazem, jak badać źródła informacji, a także narzędzia analityczne i weryfikacyjne. Znajdziesz też artykuły, publikacje i analizy, które pomogą Ci stać się świadomym użytkownikiem lub użytkowniczką Internetu. Z nami poznasz techniki weryfikacyjne i nauczysz się, jak wykorzystywać je w codziennym życiu. Wszystko to, by podejmować świadome decyzje i unikać dezinformacji.

Współpracowali z nami

W walce z dezinformacją współpracujemy z doświadczonymi partnerami - organizacjami społecznymi i innymi instytucjami:

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o naszych nowych projektach i działaniach!

Ostatnie działania

„Wiesz już, że to fejk” – Zaczynamy kampanię informacyjną!

Po Ideathonie i szkoleniu w Lublinie ruszamy z kampanią informacyjną - to nasza reakcja na najnowsze raporty opisujące skalę dezinformacji w przestrzeni publicznej....

Jak młodzi ludzie uczyli o fake newsach swoje lokalne społeczności?

Młodzi liderzy i liderki z regionów Podlasia, Podkarpacia i Lubelskiego przeprowadzali w okresie od stycznia do kwietnia niezwykle owocne i inspirujące warsztaty, poświęcone tematyce fake newsów i dezinformacji. 30 zaangażowanych osób uczestniczących miało możliwość zorganizowania 30 warsztatów dla swoich lokalnych społeczności prowadzonych przez ekspertów z dziedziny analizy danych, fact-checkingu i tworzenia artykułów fact-checkingowych.

Media lokalne pod lupą: publikacja fact-checkingowa

Mamy przyjemność ogłosić premierę naszej najnowszej publikacji fact-checkingowej, która wnieść światło prawdy do lokalnych mediów i pomóc w walce z fake newsami. Oto zbiór 30 napisanych artykułów przez Liderów i Liderki projektu Sprawdzam to! 2.0, które monitorują lokalne media i analizują informacje związane z lokalnymi sprawami, polityką oraz wydarzeniami regionalnymi.

Nasze projekty

Sprawdzam to – ideathon

W 2023 zaprosiliśmy ponad 150 młodych osób do tworzenia własnych pomysłów na projekty społeczne w obszarze walki z dezinformacją. Teraz wspieramy wdrażanie najlepszych.

Sprawdzam to 2.0

Cztery dni warsztatów o fake newsach, analizie danych i weryfikacji wypowiedzi publicznych dla osób z Podkarpackiego, Lubelskiego i Podlaskiego.

Sprawdzam to na Podkarpaciu

Na przełomie 2021 i 2022 szkoliliśmy osoby z woj. podkarpackiego z fact checkingu i wiedzy o fake-newsach. Zrobiliśmy też kurs online, z którego skorzystało już 5 tysięcy osób!

Dlaczego taki temat

Czyli o co właściwie chodzi z weryfikacją informacji?

Nie weryfikujemy informacji

Co 5 młoda osoba w Polsce (22,1%) w ogóle nie weryfikuje docierających do niej informacji. Aż 19,5% ankietowanych ogranicza się do sprawdzenia informacji w jednym źródle.
Stowarzyszenia Demagog, “Problem fake news”

Wierzymy w teorie spiskowe

Polacy są bardzo skłonni do wiary w teorie, które nie wynikają z żadnych wiarygodnych danych. Na skokowy wzrost tego zjawiska mogła wpłynąć pandemia. Stwarza to realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia odbiorczyń i odbiorców, gdyż niejednokrotnie zasłyszane teorie oddziaływują w sposób namacalny na społeczeństwo.
YouGov-Cambridge Globalism Project

I nic się z tym za bardzo nie robi

Dlatego potrzeba więcej cyklicznych i jakościowych działań, które będą angażować i zwiększać społeczną świadomość w tym temacie. My koncentrujemy się na województwach lubelskim, podkarpackim i podlaskim.

Zaczynamy lokalnie

Uważamy, że zwiększenie poziomu wiedzy dotyczącej weryfikacji informacji na poziomie lokalnym – dotyczącym lokalnych spraw i działalności lokalnych instytucji – to dobry początek i ważny krok, by każdy z nas mógł czuć się pewniej i bezpieczniej.

Poznaj nas

Naszą misją jest zwiększenie poziomu debaty publicznej przez mówienie o istotnych zagadnieniach społecznych w przystępny i nowoczesny sposób. Publikujemy w Internecie kompleksowe opracowania, infografiki i artykuły edukacyjne oparte na wiarygodnych danych, tworzymy narzędzia edukacyjne, a także organizujemy projekty prowadzące do rozwoju wiedzy i umiejętności ich uczestników w obszarach gospodarki, polityki społecznej i edukacji.

Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.