Odróżniaj prawdę od fałszu

Wiarygodność informacji zawsze była kluczowa, a dziś jest to ważniejsze niż kiedykolwiek. Dezinformacja to wyzwanie, z którym musimy sobie jakoś poradzić, dlatego pokazujemy jak sprawdzać źródła i podejmować świadome decyzje.

Współpracowali z nami

W walce z dezinformacją współpracujemy z doświadczonymi partnerami - organizacjami społecznymi i innymi instytucjami:

Uczymy o weryfikacji informacji i jak walczyć z fake newsami

📢 Pokazujemy jak odróżniać prawdziwe informacje od fałszywych, rozpoznawać manipulacje przekazem i różne fake newsy.

🛡 Tworzymy narzędzia do walki z dezinformacją i wspieramy w odpowiedzialnym i świadomym korzystaniu z informacji. Mamy też centrum wiedzy dla każdego, kto chce czuć się bezpieczniej korzystając z Internetu.

Dołącz do naszej społeczności i doceniaj rzetelne informacje. Bo krytyczne myślenie to ważna sprawa!

+5 000

osób korzystających z kursu

+200

osób uczestniczących w szkoleniach

+35

szkoleń i wydarzeń

Szkolenia

Robimy projekty edukacyjne i zwalczające dezinformację na różnych poziomach. Lokalnie, regionalnie i ogólnopolsko. Zobacz co już osiągnęliśmy!
RELACJE

Wiedza

W prosty sposób piszemy o fake newsach, manipulacji przekazem i odpowiedzialnym korzystaniu z informacji. To dobre miejsce, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej.
BAZA WIEDZY

Quizy

Wyzwanie czeka! Sprawdź swoją wiedzę o fake newsach i dezinformacji. Zobacz, czy zachowujesz ostrożność w sieci i unikasz fałszywych informacji!
SPRAWDŹ SIĘ!

Baza wiedzy

Drag a button, link, or anything else into the icon box to place it below the text. Lorem ipsum dolor sit amet elit.

Czyli rzeczy, które musisz wiedzieć, by nie dać się dezinformacji. Prezentujemy kompleksowe centrum wiedzy na temat fake newsów i fact-checkingu. Tutaj poznasz najpopularniejsze formy manipulacji przekazem, jak badać źródła informacji, a także narzędzia analityczne i weryfikacyjne. Znajdziesz też artykuły, publikacje i analizy, które pomogą Ci stać się świadomym użytkownikiem lub użytkowniczką Internetu. Z nami poznasz techniki weryfikacyjne i nauczysz się, jak wykorzystywać je w codziennym życiu. Wszystko to, by podejmować świadome decyzje i unikać dezinformacji.

Zapisz się do newslettera!

Będziesz na bieżąco z ważnymi sprawami 💙 

Ostatnie działania

2023-12-12
O co chodzi w projekcie Sprawdzam to! 2.0?

Sprawdzam to! 2.0 to druga edycja naszego autorskiego projektu “Sprawdzam to! Fact-checking na Podkarpaciu” (więcej o projekcie na tej stronie). Skąd taki temat? NIE SPRAWDZAMY INFORMACJI Co 5 młoda osoba w Polsce (22,1%) w ogóle nie weryfikuje docierających do niej informacji. Aż 19,5% ankietowanych ogranicza się do sprawdzenia informacji w jednym źródle. (Stowarzyszenia Demagog, “Problem fake […]

Read More
2023-12-11
„Wiesz już, że to fejk” – Zaczynamy kampanię informacyjną!

Po Ideathonie i szkoleniu w Lublinie ruszamy z kampanią informacyjną – to nasza reakcja na najnowsze raporty opisujące skalę dezinformacji w przestrzeni publicznej. Przygotowaliśmy bazę wiedzy o fake newsach i quiz pozwalający sprawdzić, jak dobrym fact-checkerem jesteś. Wiesz już, że to fejk – ruszamy z kampanią Jak raportuje Fundacja DigitalPoland w badaniu „Dezinformacja oczami polaków” aż […]

Read More
2023-12-11
Media lokalne pod lupą: publikacja fact-checkingowa

Nasza nowa publikacja fact-checkingowa: media lokalne pod lupą! Mamy przyjemność ogłosić premierę naszej najnowszej publikacji fact-checkingowej, która wnieść światło prawdy do lokalnych mediów i pomóc w walce z fake newsami. Oto zbiór 30 napisanych artykułów przez Liderów i Liderki projektu Sprawdzam to! 2.0, które monitorują lokalne media i analizują informacje związane z lokalnymi sprawami, polityką […]

Read More

Nasze projekty

Sprawdzam to - ideathon

W 2023 zaprosiliśmy ponad 150 młodych osób do tworzenia własnych pomysłów na projekty społeczne w obszarze walki z dezinformacją. Teraz wspieramy wdrażanie najlepszych.
ZOBACZ WIĘCEJ

Sprawdzam to 2.0

Cztery dni warsztatów o fake newsach, analizie danych i weryfikacji wypowiedzi publicznych dla osób z Podkarpackiego, Lubelskiego i Podlaskiego.
ZOBACZ WIĘCEJ

Sprawdzam to! Na Podkarpaciu

Na przełomie 2021 i 2022 szkoliliśmy osoby z woj. podkarpackiego z fact checkingu i wiedzy o fake-newsach. Zrobiliśmy też kurs online, z którego skorzystało już 5 tysięcy osób!
ZOBACZ WIĘCEJ

Dlaczego taki temat

Nie weryfikujemy informacji

Co 5 młoda osoba w Polsce (22,1%) w ogóle nie weryfikuje docierających do niej informacji. Aż 19,5% ankietowanych ogranicza się do sprawdzenia informacji w jednym źródle.

Stowarzyszenie Demagog, “Problem fake news”

Wierzymy w teorie spiskowe

Polacy są bardzo skłonni do wiary w teorie, które nie wynikają z żadnych wiarygodnych danych. Na skokowy wzrost tego zjawiska mogła wpłynąć pandemia. Stwarza to realne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia odbiorczyń i odbiorców, gdyż niejednokrotnie zasłyszane teorie oddziaływują w sposób namacalny na społeczeństwo.

YouGov-Cambridge Globalism Project

I nic się z tym za bardzo nie robi

Dlatego potrzeba więcej cyklicznych i jakościowych działań, które będą angażować i zwiększać społeczną świadomość w tym temacie. My stopniowo chcemy objąć nimi całą Polskę.

Zaczynamy lokalnie

Uważamy, że zwiększenie poziomu wiedzy dotyczącej weryfikacji informacji na poziomie lokalnym – dotyczącym lokalnych spraw i działalności lokalnych instytucji – to dobry początek i ważny krok, by każdy z nas mógł czuć się pewniej i bezpieczniej.

Poznaj nas

Naszą misją jest zwiększenie poziomu debaty publicznej przez mówienie o istotnych zagadnieniach społecznych w przystępny i nowoczesny sposób. Publikujemy w Internecie kompleksowe opracowania, infografiki i artykuły edukacyjne oparte na wiarygodnych danych, tworzymy narzędzia edukacyjne, a także organizujemy projekty prowadzące do rozwoju wiedzy i umiejętności ich uczestników w obszarach gospodarki, polityki społecznej i edukacji.
Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Fundacja ważne sprawy

KRS 0000826435
NIP 6852339672
REGON 385541134
bookrocket linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram