Młodzi odporni na kryzysy

Za nami już pierwszy, a właśnie trwa drugi semestr nextgen – projektu, w ramach którego grupa młodych dorosłych przechodzi przez nasze autorskie cykle warsztatowo-edukacyjne: o rynku mieszkaniowym 
oraz o transformacji energetycznej.
Czas trwania: październik '24 - maj '25
Skala: lokalny (Warszawa)
Liczba beneficjentów: 100 osób
Tematy: gospodarka, polityka, mieszkalnictwo, klimat, młodzież
Działania: warsztaty, panele dyskusyjne, 
publikacja tekstów
Zasięg online: 100 000 osób
Finansowanie: Unia Europejska, Warszawski Instytut Bankowości, Flex American Councils

nextgen wspierają:

CEL PROJEKTU
Wyposażenie młodych osób w wiedzę ekspercką oraz danie im umiejętności 
i okazji do wyrażenia własnej perspektywy.
REZULTATY PROJEKTU
Zbiór tekstów publicystycznych naszych uczestników!
Jak to zrobiliśmy?
Kierunek cyklom wyznaczały nasze tematy przewodnie: rynek mieszkaniowy 
oraz transformacja energetyczna. We współpracy z ekspert(k)ami, na przestrzeni 10 spotkań w semestrze, przyglądaliśmy się Polsce tu i teraz, jej gospodarce, przykładom zagranicznych rozwiązań, społecznym konsekwencjom polityk... Zapewnialiśmy uczestni(cz)kom też warsztat z pisania tekstów oraz sporą dozę integracji!
Kto uczestniczy(ł) w naszych spotkaniach?
Rekrutacja na oba semestry nextgen skierowana była do młodych dorosłych (18-30 lat) zainteresowanych tematem semestru. Priorytetowe były dla nas osoby działające w danym obszarze: zawodowo, badawczo, aktywistycznie, politycznie lub wyrażające chęć rozwoju i nauki w tym obszarze. 

Chcieliśmy dać im przestrzeń do poszerzenia i usytematyzowania swojej wiedzy, tak by mogli się wypowiadać jako głosy młodego pokolenia! Dodatkowo, w każdym semestrze odbyły się spotkania otwarte na szerszą publiczność, bez ograniczeń wiekowych. 
PRZEBIEG PROJEKTU

Pierwszy semestr nextgen:
Lepiej zrozumieć rynek mieszkaniowy
(jesień-zima 2024-25)

Cykl dotyczący rynku i polityk mieszkaniowych poruszył jeden z najbardziej palących tematów: czy będziemy mieli gdzie mieszkać?

Zimowy semestr nextgen skupił się na wszystkim, co dotyczyło mieszkalnictwa w Polsce. Nasza stała grupa ok. 20 uczestników spotykała się co tydzień, by dowiedzieć się, jak jest, jak to działa i jak może być. Oprócz teorii uczestnicy mieli okazję bezpośrednio porozmawiać z osobami zajmującymi się rynkiem mieszkaniowym, nauczyć się pisać teksty i wykonywać kolaże artystyczne oraz spróbować sił w publikacji, by dołączyć się do debaty publicznej!

1. Integracja: poznajmy się lepiej!

To się rozumie samo przez się: trzeba się poznać! Zebraliśmy też nasze założenia na temat rynku mieszkaniowego.

14 października '24

2. Polityka mieszkaniowa: jak jest dzisiaj?

Profesor Marek Bryx zapoznał nas z obecnym stanem mieszkalnictwa w Polsce. 
Przedyskutowaliśmy też wspólnie za i przeciw wybranych rozwiązań (REITów, kredytów preferencyjnych i budownictwa społecznego).

21 października '24

3. Ekonomia: gospodarka a mieszkania

Dr Jacek Furga odpowiedział na nasze pytania o funkcjonowaniu rynku mieszkaniowego, wyzwaniach gospodarczych i działaniach, które powinno podjąć państwo, by wspomóc młodych w kupnie mieszkania.

28 października '24

4. Jak to robią inni: zagraniczne przykłady

Pod okiem ekspertki, Hanny Milewskiej-Wilk, przeanalizowaliśmy narzędzia polityki mieszkaniowej używane za granicą pod kątem ich aplikacji w Polsce. Opracowaliśmy przykłady Wiednia, Berlina, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Norwegii 
i Szwecji, oraz Francji.

4 listopada '24

5. Ekologia w mieszkalnictwie: budowanie na zielono

Wraz z dr inż. arch. Anna Tofiluk omówiliśmy standardy zrównoważonego budownictwa, zastanowiliśmy się jakich standardów sami oczekujemy od mieszkań oraz zapoznaliśmy się z dobrymi praktykami na przykładach warszawskich inwestycji.

18 listopada '24

6. Żywa biblioteka: bezpośrednio o mieszkaniach

Uczestnicy Żywej Biblioteki porozmawiali w kameralnych grupkach z naszymi "żywymi książkami": dr Janem Śpiewakiem (Wolne Miasto Warszawa), Zuzanną Jędrzejowską (Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów im. Jolanty Brzeskiej), Anną Ratajczak (VESTA Nieruchomości), Karolem Kretkowskim (TBS Warszawa Południe), Julią Wygnańską (Fundacja Najpierw Mieszkanie) oraz Pauliną Chmielewską (Deweloper EKOPARK).

25 listopada '24

7. Wasze rekomendacje, Wasze priorytety

Zebraliśmy przemyślenia, wrażenia i wnioski z semestru z uwagą na pomysły na teksty, które uczestnicy chcieli napisać.

2 grudnia '24

8. Warsztat publicystyczny - jak napisać dobry felieton?

Publicystka i nauczycielka Justyna Drath przedstawiła nam teorię i dała swoje porady dotyczące tego, jak przemyśleć, przygotować się i ostatecznie napisać dobry felieton.

9 grudnia '24

9. Spotkanie ewaluacyjne i warsztat SUR REAL ESTATE

Oprócz porozmawiania o tym, jak wszystko się podobało w projekcie, fotograf Krystian Furman i dr inż. arch. Małgorzata Mader przeprowadzili warsztat artystyczny przybliżający nam kooperatywy mieszkaniowe. Stworzyliśmy dwa grupowe kolaże obrazujące przyszłość mieszkalnictwa naszymi oczami.

16 grudnia '24

10. Dodatkowe zajęcia: prawa lokatorskie

Maja Kudła z Warszawskiego Stowarzyszenia Lokatorów oraz adw. Beata Siemieniako pokazały nam co powinniśmy wiedzieć o prawach lokatorskich i co możemy robić w ich obronie.

13 stycznia '25

11. Panel ekspercki: Którędy do domu? Kredyt i inne ścieżki

Nasi paneliści_stki pochylili się nad ważną sprawą: kredytami mieszkaniowymi, ich alternatywami i tym, co może nas czekać w polityce mieszkaniowej! Kaja Gagatek rozmawiała z Mają Wróblewską (Miasto Jest Nasze), dr Jackiem Furgą (Związek Banków Polskich), dr hab. Mikołajem Lewickim (Uniwersytet Warszawski) oraz posłem Kamilem Wnukiem (Polska 2050, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej X Kadencji). Nie obyło się bez pytań od publiczności!

20 stycznia '25

Drugi semestr nextgen:
Lepiej zrozumieć transformację energetyczną
(wiosna 2025)

Cykl dotyczący transformacji energetycznej i klimatu zgłębia tajniki przemian gospodarczych i adaptacji naszej energetyki do zmian klimatu.

Letni (a właściwie wiosenny) semestr nextgen ma na celowniku transformację energetyczną. Stała grupa uczestników spotyka się co tydzień, by dowiedzieć się, jak jest, jak to działa i jak może być. Oprócz teorii uczestnicy mają okazję bezpośrednio porozmawiać z osobami zajmującymi się energetyką i polityką klimatyczną oraz z tymi, na których wpływa ona najbardziej, nauczyć się pisać teksty oraz spróbować sił w publikacji, by dołączyć się do debaty publicznej!

1. Integracja: poznajmy się lepiej!

To się rozumie samo przez się: trzeba się poznać! Zebraliśmy też nasze założenia na temat energetyki i klimatu.

10 marca '25

2. Panel edukacyjny: transformacja energetyczna od podstaw

Porozmawialiśmy o tym, czym jest i z czym się wiąże transformacja energetyczna,  w tym co się kryje pod hasłem "sprawiedliwa transformacja", wraz z Dominiką Lasotą (Inicjatywa Wschód) i Piotrem Szczepańskim (Ministerstwo Klimatu i Środowiska).

17 marca '25

3. Stan obecny: jak wygląda polska transformacja energetyczna?

Spotkanie z Jakubem Wiechem.

24 marca '25

4. Ekonomia: transformacja gospodarki

Spotkanie z dr. Kamilem Lipińskim.

31 marca '25

5. Żywa Biblioteka: bezpośrednio o klimacie

Porozmawiamy w kameralnych grupkach z naszymi "żywymi książkami".

7 kwietnia '25

6. Jak to robią inni: zagraniczne przykłady

Spotkanie z Jędrzejem Wójcikiem.

14 kwietnia '25

7. Wasze rekomendacje, Wasze priorytety

Zbierzemy przemyślenia, wrażenia i wnioski z semestru z uwagą na pomysły na teksty, które uczestnicy chcą napisać.

28 kwietnia '25

8. Warsztat publicystyczny - jak napisać dobry felieton?

Ekspert(ka) przedstawi nam teorię i da swoje porady dotyczące tego, jak przemyśleć, przygotować się i ostatecznie napisać dobry felieton.

5 maja '25

9. Ewaluacja projektu

Porozmawiamy o tym, jak wszystko się podobało w projekcie.

12 maja '25

10. Panel ekspercki

Nasi paneliści_stki pochylą się nad ważną sprawą, którą wybiorą uczestnicy i uczestniczki projektu.

maj '25

Fundacja ważne sprawy

KRS 0000826435
NIP 6852339672
REGON 385541134
magic-wandheartflaglicensecalendar-fullpie-chartlistchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram